Sebők Tibor, a Malomipari Múzeum korábbi vezetője, nagyszerű blogtémára hívta fel a figyelmünket: A Múzeum digitális gyűjteményében megtalálhatók az egykori szaklap, az 1904 és 1938 között megjelenő, Molnárok Lapja példányai. A kiadvány kérdezz-felelek rovatában bármelyik előfizető kérdezhetett, a szerkesztő által felkért szakértő pedig gondoskodott a válaszokról. Újabb blogbejegyzésünkben folytatjuk a múlt alkalommal megkezdett témát, a kérdések és a precíz válaszok közlését.
Kérdezz-felelek másodszor. A paprikamalom berendezése
Milyen összetételű kő alkalmas a paprikaőrlésre?
„A nagy- és kismalmok legnagyobb része speciális paprikaőrlő terméskövet használ, míg néhány dunai malom műkövekkel dolgozik. Ezen köveket Magyarországon a Kann és Heller rt. gyártja, aki már be is rendezett kisebb-nagyobb paprikaőrlő malmokat.”
A kérdésre a szerkesztők más pontos válaszokat is közöltek: „42″-os muzsalyi kő; Csehszlovákiából származó nagymuzsalyi; Likacsos, nagylikacsos, középlikacsos, molnárnyelven „képeskő“; Paprikaőrlésre az önélesítő smirglikövek alkalmasak.”
A fenti esetben a válaszok viszonylag egységesek, a következő pontnál (Milyen cég gyártja Magyarországon a legalkalmasabb köveket paprikaőrlésre?) azonban meglehetősen különbözőek:
„Csehszlovákiából szerezzük be (cím: Steinberger Hermann malomkőgyár, Nagymuzsaly); Magyarországon ilyen köveket nem gyártanak (Sárospatakon kísérleteztek, de az eredményt nem ismerjük.); Szegeden a Bankegyesület szegedi ipartelepe, Budapesten: Kann és Heller cég malomkőgyára, Sárospataki kovamalomkőgyáregylet (Sárospatak), a két előbbi cég nagymuzsalyi és benei anyagokból készíti; Magyarországon ezidőszerint a legalkalmasabb köveket paprikaőrlésre Lenkey Márton mérnök gyártja.”
Van-e valamilyen más bevált őrlőgép is erre a célra?
A kérdezz-felelek rovat többek között azért lenyűgöző, mert nemcsak a Molnárok Lapja iparos olvasóinak aktuális ismereteit összegzi, hanem az újdonságokra való fogékonyságukat is megismerhetjük.
A kérdést néhány szakértől lezártnak tekintette a „nincs” vagy a „Más bevált őrlőgép erre a célra nincsen.” válaszokkal.
Szánthó Mihály és Fiai azonban – akiket szentmihálytelki közlések kapcsán már jól ismerünk – komplex, a lehetséges változásokra is kiterjedő választ adtak: „Az utóbbi években üzembe kerültek az úgynevezett előőrlő gépek, melyeknél vasfelületűek az őrlőlapok, a vélemények szakkörökben is megoszlók, egyesek szerint jó eredménnyel lehet használni, mások szerint egyenesen károsnak tartják az őrlésre.”
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.