Szent-Györgyi Albert egyike azon kevés magyar tudósnak, akik hazai és nemzetközi berkekben is igazi elismerésre tettek szert. A C-vitamin izolálásáért Nobel-díjjal kitüntetett kutató minden bizonnyal nemcsak hazánk, de az egész világ egyik legizgalmasabb személyisége. Valószínűleg sokan tudják, hogy a C-vitamin elkülönítéséhez Szent-Györgyi fűszerpaprikát használt. Talán ismert általános biokémiai zsenialitása, politikai jelentősége és fordulatos magánélete is.
A tudós életének kevésbé ismert részletei azonban még számtalan izgalmas titokkal szolgálnak! Szent-Györgyi Albert 1893. szeptember 16-án született, ebből az alkalomból 16 érdekes tényt állítottunk össze a kutatóról.
1; Szent-Györgyi Albert egy igazi „orvosdinasztiába” született 1893. szeptember 16-án, Budapesten. Anyai ágon a híres Lenhossék családdal tartotta a rokonságot.
2; Középiskolás korában a majdani tudós nem teljesített valami fényesen, ezért családja házitanítót fogadott mellé.
3; Korán elhatározta, hogy majd orvosi oklevelet szerez, törekvéseit egyik nagybátyja támogatta. Mivel rokona aranyérrel küzdött, Szent-Györgyi első kutatómunkáját a végbél betegségeinek szentelte. Később szívesen viccelődött azzal, hogy a „rossz végén” kezdte a tudományt.
4; 1917-ben arra kényszerült, hogy részt vegyen az I. világháborúban. Katonaorvosként tevékenykedett, majd szolgálati fegyverével megsebesítette a saját karját, hogy mentesüljön a szolgálat alól.
5; Már Nobel-díjas felfedezése előtt szerzett külföldi tapasztalatokat, a háború után Hollandiában és Németországban tanult.
6; Klebelsberg Kunó vallás- és közoktatásügyi miniszter személyes kérésére tért haza 1930-ban.
7; Ugyanebben az évben helyezkedett el a kedvéért létrehozott szegedi biokémia tanszék élén.
8; 1931-ben kezdte el vizsgálni a paprikát. A legenda szerint nem szerette ezt a zöldséget, ezért mikor a felesége paprikával kínálta, azt mondta neki: „Ezt majd megvizsgálom a laborban.” Ez volt a nagy felfedezés első lépése.
9; Állítólag, míg a tudós nagy tételben dolgozta fel a fűszerpaprikát, akár Röszkétől Szegedig is tarthatott a folyamatos szekérsor. Így látták el Szent-Györgyi laboratóriumát elegendő zöldséggel.
10; A C-vitamint már Szent-Györgyi Albert előtt is ismerte a tudományos világ. A Nobel-díjas kutatás tárgya az anyag izolálása és pontos kémiai képletének leírása volt. A díjat 1937-ben ítélték neki. Ő az egyetlen magyar Nobel-díjas, aki kutatását hazájában végezte.
11; Szent-Györgyi kiválóan beszélt angolul, és képességét a politikai diplomácia területén is kamatoztatta. A II. világháború alatt Kállay Miklós miniszterelnök felkérésére tárgyalt a szövetségesekkel Magyarország kiugrásáról. Azt mondják, mikor Hitler erről értesült, személyesen adott parancsot az elfogatására.
12; Vitorlázórepülő-vizsgát tett, és az országban az elsők között tanult meg motort, illetve autót vezetni.
13; A tudós kimondottan jóképű volt, és mindig nagy népszerűségnek örvendett a nők körében. Négyszer házasodott, utolsó felesége ötven évvel volt fiatalabb nála.
14; Találmányát nem vagyonszerzésre, hanem őszinte segítségnyújtásra szánta. Az általa izolált C-vitamin sokat enyhített a skorbut sújtotta területek betegeinek kínjain.
15; Hazájával 1947-től tartó amerikai emigrációja alatt sem szakította meg a kapcsolatot. 1976-ban tagja volt a delegációnak, ami hazahozta a Szent Koronát.
16; Szent-Györgyi szívesen vitorlázott, még 90 éves kora után is hódolt szenvedélyének. Ezt valószínűleg azért is tehette meg, mert 1986-ban bekövetkezett haláláig nagy tételben fogyasztotta a C-vitamint.
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.