Múlt héten – a naptár aktuális állása szerint – farsangról, busójárásról, bőséges fánkadagokról volt szó. Azóta lepergett néhány nap, és éppen hamvazószerdához, a nagyböjt kezdetéhez érkeztünk. Tényleg negyvennapnyi koplalásról beszélünk? Hogy viszonyul egymáshoz a vallási előírás és a számos modern diéta? Lehetséges a fogyás kapszaicinnel?
Nagyböjti szabályok akkor és most
Hamvazószerdától, mely idén éppen a mai napra esik, egészen húsvétig tart a böjt, 2020-ban április 11-én ér véget. A böjt szerdai kezdete a 7. századra tehető, de a húsvét előtti önmegtartóztatás szokása a 4. századra nyúlik vissza.
A középkor során a római katolikus hívők alapvetően a szigorú negyveneléshez tartották magukat. A húsvét előtti hosszú időszakban naponta csak egyszer ettek, azt is napszentület, azaz napnyugta után. Az akkor elfogyasztott étel nem tartalmazhatott húst, sem tojást vagy tejterméket. A böjti időszakra jelenleg kétféle szabály vonatkozik: Szigorú böjtöt csak hamvazószerdán és nagypénteken kell tartani, ezeken a napokon a három húsmentes étkezés során csak egy alkalommal lehet jóllakni. A hat nagyböjti péntek a kevésbé szigorú böjti osztályba tartozik, ilyenkor csak a hústól kell tartózkodni.
A szabályok alól természetesen számos hívő felmentést kaphat: A 14 év alatti gyermekek, a 60 év feletti idősek, akik egészségügyi okokból kötött étkezési rendet követnek és így tovább. A legújabb vélekedések szerint azonban egy kis böjt mindenkinek hasznára válik. Valószínűleg felmenőink – a hitbéli előírásokon túl – élettani okokból is ragaszkodtak a böjti hetekhez. Miután főleg füstölt húson és savanyú káposztán húzták ki a telet, jól eshetett egy kis koplalás.
Diéták, táplálkozási trendek. Fogyás kapszaicinnel
Érdekesség, hogy a régi korok szigorú böjtjét a modern dietetikusok sem tartják károsnak. A legtöbb vélemény éppen azt hangoztatja, hogy manapság már túlzásba visszük a húsfogyasztást. Állítólag heti két húsmentes nap ideális lenne, testi és lelki megtisztulást eredményezne.
Napjainkban persze sokan az alakformálás céljával böjtölnek, nem pedig vallási meggyőződésből. A számtalan táplálkozási trend között (ott van például a vércsoport vagy az elválasztó diéta, a ketogén étrend, a paleolit táplálkozás) az erős paprika jótékony hatása is egyre több figyelmet kap.
Ahogy a Paprika Múzeumban mi is ismertetjük, a paprika csípősségét adó vegyület, a kapszaicin, jónéhány pozitív tulajdonsággal bír: Előnyös hatást gyakorol a keringési rendszerre, kordában tartja a vércukorszintet és igen, még a zsírégetésben is nagy szerepe van. A fogyás kapszaicinnel a következőképpen történik: A vegyület a zsírsejtek receptorait stimulálja, így azok elégetik az energiát, ahelyett, hogy elraktároznák.
Tehát akár csípős, magyaros fogásokat fogyasztunk a böjt szigorának enyhítésére, akár – a szabályokhoz ragaszkodva – erős fűszerpaprika magolajjal nyakon öntött salátát, a gasztronómiai örömök mellett az egészséges étrendnek is áldozunk!
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.