Bár a fűszerpaprikát és a különböző őrleményeket hajlamosak vagyunk a magyar konyha alapelemeinek tekinteni, a növény amerikai eredete vitathatatlan. Kiindulópontja és legalapvetőbb közege pedig ma is Mexikó. A fűszerpaprika és chili tulajdonképpen a világ legelterjedtebb konyhanövényei. A következő posztban igyekszem bemutatni, hogyan „viselkedik” a paprika idegen, egzotikus étkezési kultúrák részeként.
A magyar konyha főleg színezi, fűszerezi vele az ételt, Amerikában és Ázsiában viszont inkább csípőssége miatt használják piros vagy zöld változatát. Állítólag Mexikóban étkezés előtt leggyakrabban a következő kérdést teszik fel: Rojo o verde? Piros vagy zöld? Azaz, ki milyen paprikával kéri az ételt? A mondat határozottan árulkodó, hiszen benne foglaltatik a feltételezés, hogy paprikát mindenki kér, és a továbbiakban már csak a színe lehet kérdés.
Lássuk a növény és Mexikó kapcsolatát részletesebben:A chili kultusza Mexikóban közismert, sőt, Mexikót a chili őshazájaként szokták emlegetni. Ha végigkövetünk egy hagyományos mexikói étkezést, a chili gyakori felbukkanása mindenkinek szemet szúr majd. „Bemelegítésként” gyakran mártogatós előételeket tálalnak, ahol a nálunk is jól ismert és kedvelt tortilla chipset különböző szószok kísérik, például avokádós, sajtos és természetesen chilis.
Hasonló, falatnyi formában jelenik meg a sajtos, töltött Jalapeno is, ami a chilik között a kevésbé csípőseket képviseli. Aztán a főételek között ott van az elmaradhatatlan chilis bab, ahol a paprikát a kukoricával, babbal és darált hússal kombinálják. Röviden meg kell emlékeznem a tacóról is, ami – főleg gyorséttermi közegben – már szintén beépült az európai étkezési kultúrába. A taco alapja, ahogy azt már a legtöbben tudják, kukoricalisztből készült tortilla, a töltelékek végtelen variációjával: Tojás, csirke, tenger gyümölcsei, sajt, chili paprika.
Zárásként pedig le kell szögeznem, hogy a chili a desszertek között is felbukkan. A chilis csokoládé ötletének hallatán először sokan elfintorodtak, mára azonban szinte mindenki megkedvelte. Ahogy a paprika, a csokoládé, azaz pontosabban a kakaóbab is közép-amerikai eredetű, és a két összetevő kombinálását már az Újvilág indián őslakói is felfedezték.
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.