Előző alkalommal a csípős paprika, pontosabban a kapszaicin, pozitív tulajdonságairól, gyógyhatásairól közöltünk cikket. A héten más szemszögből közelítünk a témához: Sorra vesszük, miként válhat a paprika a megelőzés eszközévé, nem gyógyszerként írunk róla, hanem egészségvédő oldalát mutatjuk be.
A csípős fogások hatásmechanizmusa
Az erőspaprikával készült ételek áldásairól már több alkalommal szóltunk. Az időjárás hidegre fordulásával egyre jobban esik pikánssá varázsolni a szokásos pörköltet, gulyást vagy halászlevet. Ha egy szárított cseresznyepaprikát törünk az ételbe, esetleg paprikamagolajjal dúsítjuk azt, már az első kanál elfogyasztása sem marad hatástalan. A szánkban tapasztalt kellemesen égető érzést a kapszaicin okozza. A szájüregben található hő- és fájdalomérzékelő receptorokra hat, lecsökkenti azok ingerküszöbét, így a szoba-hőmérsékletű falatokat is forrónak érezzük. Természetesen mindezt nem csak a kóstolás válthatja ki, a kapszaicin a bőr bármely felületén képes hatni. Valószínűleg mindenkit ért már olyan baleset, hogy paprikás kézzel nyúlt a szeméhez, arcához.
A kapszaicinnel érintkező területen enyhe gyulladásos reakció és vérbőség lép fel. Az elfogyasztott csípős étel tehát jótékony hatással van a keringésre, és zsibbasztó hatása akár érzéstelenítőként is működhet. Torokfájás esetén például a teában feloldott csipetnyi erőspaprika is képes mérsékelni a tüneteket.
A paprika mint a megelőzés eszköze. Szedjünk rendszeresen vitaminokat!
A fentiekben ismertetett sok pozitív tulajdonság talán sok olvasónkat meggyőzte arról, hogy a csípős paprikát ne csak alkalmi jelleggel használják, hanem tegyék tudatosan a megelőzés eszközévé. A tél közeledésével (és a pandémiás időszak tartóssá válásával) valószínűleg a legtöbben szedünk egy- vagy többféle vitamint.
A C-vitamin és a paprika közössége Szent-Györgyi Albert óta magától értetődő. A Goodwill Pharma nevű, szegedi illetőségű cég Szent-Györgyiről nevezte el C-vitaminját is. C-vitaminra van szervezetünknek a legnagyobb szüksége, túladagolása majdhogynem lehetetlen, erre maga Szent-Györgyi a legjobb példa. A paprikával kombinált C-vitamin segíti az ér- és idegrendszer egészségének megőrzését, védi a bőrt, a fogakat, az ínyt, támogatja az immunrendszer normál működését. A megelőzés jegyében szedjük rendszeresen!
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Készülő kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: Információkat nyújtanak Szeged és a környék helytörténetéről, néprajzi örökségéről, a bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól. A szövegek tökéletesítéséhez Olvasóink segítségét is kérjük. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.