Küszöbön áll az új esztendő, holnap már az óévet búcsúztatjuk. Ebből az alkalomból felidézzük, hogyan ünnepelt ilyenkor a régi Szeged népe. Továbbá mi is jókívánságainkat fejezzük ki az elkövetkező évre – Hiszen mi más is lehetne a kapcsolódó szokások célja?
Az új esztendő hagyományai
Magunk mögött hagyni a rosszat, bebiztosítani a jót. Röviden talán így foglalható össze a Szilveszter esti és január 1ji hagyományok lényege. A régi parasztság még ételei megválasztásával is a fenti célt igyekezett szolgálni. A december 31-én szokásos baromfinak, illetve az Újév első napján fogyasztott disznóhúsnak szimbolikus jelentősége van. A tyúk ugyanis hátrakaparja az óév minden gondját-baját, a malac ellenben kitúrja a szerencsét.
Karácsony, Húsvét, Pünkösd című munkájában Bálint Sándor néprajzkutató részletesen leírja, hogy a kötelező ajándék középkori eredetű szokása áttételesen még a 20. században is élt. A mesteremberek, földművelők magukhoz vették szerszámaikat, „mesterségük címereit”, hogy azokat szimbolikusan felmutassák, megáldassák, és jókívánságaik fejében hozzájuthassanak különféle járandóságaikhoz.
A jókívánság az új esztendő ünnepének szerves, lényegi része. Nagyjából száz évvel ezelőtt, Szeged paprikatermelői között (és tulajdonképpen mindenhol, ahol az emberek nagycsaládi rendben, ősi szabályokat követve, mezőgazdasági munkát végeztek) még mágikus töltettel is rendelkezett. Köszöntők és köszöntöttek ugyanis szentül hitték, hogy a kimondott szónak ereje van, az őszinte jókívánság fizikai formát ölt. Egyaránt segít a jóakarón és a jóakarat tárgyán. Nagylelkű adomány másnak, és váratlan ajándék magunknak.
Ezzel a Bálint Sándor gyűjtötte köszöntő-töredékkel szeretnénk mi is Boldog Új Évet kívánni! Családi békét, zavartalan munkát, jó termést!
Ez az új esztendő nagy bőségben folyjon,
Szomorúság a házukra ne szálljon,
Hanem a jó Isten sok jókkal megáldja,
Égi harmatjával házát virágozza,
Jézus neve dicsértessék!
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Készülő kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: Információkat nyújtanak Szeged és a környék helytörténetéről, néprajzi örökségéről, a bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól. A szövegek tökéletesítéséhez Olvasóink segítségét is kérjük. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk.
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.