Több, mint fél éve hirdetjük már büszkén, hogy a Múzeumnak köszönhetően megismert paprikatörténeti anyagunkat könyv formájában fogjuk megosztani az érdeklődőkkel. Molnár Anita készülő munkája A szögedi paprika címet kapta. Úgy gondoltuk, itt az ideje, hogy a terveinkről egy kicsit többet is eláruljunk, hogy Szeged környékének lakóit a szögedi fűszer (újra) felfedezésére buzdítsuk. Bepillantást engedünk a kulisszák mögé: Mutatunk valamit a könyv tartalmából, és beszámolunk a most zajló munkálatokról is.
A kezdetek
Említettük már, hogy munkánkhoz egy sikeres pályázat biztosít hátteret. Mindez a támogatás örvendetes ténye mellett sok adminisztrációs munkát, kötött kereteket és szigorú határidőket is jelent. Éppen ezért A szögedi paprika anyagának összeállítása már a kezdetekkor is igen feszített munkarend szerint zajlott.
Anita tavaly nyáron, különösen júliusban és augusztusban, rohamtempóban állított össze a könyv nagy részét. Minden héten új fejezettel rukkolt elő, megírásukhoz elmerült a blogon már feldolgozott témákban, helytörténeti forrásokat böngészett, interjúkat készített. Az eredményt kollégáival zoom-megbeszéléseken elemezte, a fejezetek száma egyre nőtt.
Itt kell köszönetet mondani azoknak az önkéntes segítőknek is, akik régi fotóikat vagy személyes emlékeiket ajánlották fel a könyv anyagához.
A részletek, a folyamatok
És hogy mi is lesz a fejezetek témája? A szögedi paprika külön szakaszban foglalkozik a város fűszerének gazdaságtörténetével, bemutatja a termesztési és feldolgozási eljárásokat, használja a Paprika Múzeumban és a röszkei üzemben szerzett tapasztalatokat.
Sorra veszi a különböző paprikamalmok típusait, tulajdonosait, szerepüket Szeged történetében. A paprikatörténet különböző epizódjait mozaikszerűen illeszti össze: Megismerkedhetünk az újkori kezdetekkel, a ferences szerzetesek szerepével, a mozgalmas 19. századdal, a két világháború hatásával. Külön fejezet foglalkozik az idáig feldolgozatlan, ismeretlen területtel, a szegedi paprika és a szocializmus kapcsolatával. A fűszer egyre növekvő budapesti és külföldi népszerűségével, a párhuzamos szegedi folyamatokkal.
Néhány további darabka az összetett és színpompás mozaikból: Kreatív kereskedők, Szécsi István, Kotányi János, néprajzi kutatás, Bálint Sándor, Röszke, Szentmihálytelek, Lábdy család, Nobel-díj, Szent-Györgyi Albert.
Ennyit ízelítőnek. 🙂 A héten egyébként éppen a fényképek repertoárját igyekeztünk teljessé tenni, változatos fórumokon kutattunk például szegedi halászcsárdák és régi fűszerkereskedők archív felvételei után.
Reméljük, minél hamarabb olvashatjuk együtt a végeredményt!
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Készülő kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: Információkat nyújtanak Szeged és a környék helytörténetéről, néprajzi örökségéről, a bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól. A szövegek tökéletesítéséhez Olvasóink segítségét is kérjük. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.