A szögedi paprika című kötet megjelenésére már csak néhány hetet kell várni. A könyv szerzője, Molnár Anita, ezúttal interjú formájában válaszolt a majdani olvasókat leginkább foglalkoztató kérdésekre. Közléseiből kiderül néhány dolog a könyv tartalmáról, az aktuális munkafolyamatokról, a szegedi paprika szenvedélyes szeretetéről.
Honnan jött A szögedi paprika ötlete, mi a könyv kiadásának célja?
Úgy gondolom, ki kell használni, hogy még élnek, akik mesélni tudnak a paprikázás virágkoráról, akik el tudják magyarázni, hogyan működött a paprikatermesztés és -feldolgozás több évtizeddel ezelőtt. Az idősek visszaemlékezéseiből kiderül, hogy milyen erős érzelmekkel gondolnak aktív éveikre, milyen sok szép történetük van. Az általuk képviselt tudás, kultúra viszont végleg elveszik, ha valaki nem örökíti meg. Napjainkban sok tévképzet él a paprikatermelőkkel kapcsolatban, a közvélemény szinte rajtuk kéri számon a magyar paprika hiányát. Viszont érdekes párhuzamos jelenségnek tartom, hogy Budapest és a magyar turizmus milyen ügyesen kihasználja a paprikát, milyen átgondoltan szerez vele nemzetközi hírnevet. Sőt, a világon kibontakozóban van egy új, chili iránti szenvedély is. Ezt és a lehetséges gasztroélményeket Szeged is kihasználhatná! Legfőképpen azonban tisztelnie, szeretnie kellene a városnak saját termékét, Szeged a paprika hazája.
Mitől lesz a könyv izgalmas, miben áll a különlegessége?
Történelem szakos tanárként van rálátásom a korra, igyekeztem minél részletesebb háttérmunkát végezni, a feltárt források sorai között olvasni. Mégsem tisztán tudományos igényű könyvvel készültem, határterületről jövök: Termelő és értékesítő is vagyok, továbbá gyártó és marketinges, helytörténeti érdeklődéssel, számos személyes tapasztalattal. Belső és külső nézőponttal. Ismerem a terület problémáit, a realitásokat, ugyanakkor a téma romantikája is megérint. A könyv erőssége talán éppen az, hogy történetté gyúr sok apróságot, teljes képpé teszi a mozaikdarabkákat. A termesztési és gyártási hagyományokat, a családtörténeteket, a saját élményeimet.
Kinek ajánlható leginkább a kötet?
Szeretném, ha Szeged városa fölismerné, hogy a paprikának itt a helye, sőt az otthona, a paprikás örökségnek nem fordíthatunk hátat. A könyv nem azért készült, hogy szomorkodjunk azon, ami elmúlt, hanem hogy büszkék lehessünk a múltunkra.
Jelenleg a kiadás előtti „utolsó simítások” zajlanak. Mit lehet elmondani az aktuális munkafolyamatokról?
A könyv szövege elkészült, most készül a Paprikaváros-térkép. Rendezzük és szerkesztjük a képeket, szó szerint több ezer képből kell a megfelelőeket kiválasztanom, ez nehéz feladat, csak a töredékük fér majd el. A könyv 200 oldal terjedelmű lesz, a tervek szerint májusban kerül majd nyomdába.
Hogyan lehet majd hozzájutni a kötethez?
A PaprikaMolnár Kft-n, pontosabban a Röszkei Paprika Múzeumon keresztül.
Elindíthat esetleg A szögedi paprika további folyamatokat? Milyen hatást várhatunk tőle?
100 évvel ezelőtt az egyik vegyész és paprikaellenőr, Szanyi István, egy szegedi Paprika Ház létrehozását tűzte ki célul. Én is erről álmodom…
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben
Szerkesztés alatt álló kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Megjelenése májusban-júniusban várható! Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: Információkat nyújtanak Szeged és a környék helytörténetéről, néprajzi örökségéről, a bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól. A Múzeum anyagainak bővítéséhez továbbra is kérjük Olvasóink segítségét. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.