Július 17-én, 79 éves korában elhunyt Ráday Mihály, Kossuth-díjjal kitüntetett művészettörténész, városvédő, filmoperatőr és -rendező. Bár kevesen tudják, munkájának korai szakasza Röszkéhez is kötődött.
Ráday Mihály gazdag élettörténete
Ráday 1942. június 11-én született Budapesten. Életrajzának adatai közül a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, illetve az ELTE művészettörténész-szakján szerzett diplomáit szokták kiemelni. E két irány párhuzamos követése valóban egész életét végigkísérte: Operatőrként és rendezőként jegyzett filmjei, illetve műemlékvédelmi tevékenysége egyaránt jelentős és maradandó értékű.
A Magyar Televízióban az 1960-as években kezdett dolgozni. Egyik legnagyobb hatású, 30 éven át sugárzott alkotása az Unokáink sem fogják látni… című tévéműsor volt. A műemlék- és városvédelmi műsor valószínűleg generációk figyelmét irányította az épített örökség iránti közös felelősségünkre. A műsor kezdeti éveiben országszerte városvédő egyesületek alakultak.
Sokaknak kedves emlékei lehetnek a Keménykalap és krumpliorr, a Bánk bán vagy a Tudós nők című műsorok is, melyek létrehozásában Ráday Mihály szintén aktívan közreműködött.
Élete során Balázs Béla-díjjal, Kossuth-díjjal és Táncsics Mihály-díjjal is kitüntették.
Röszkei kapcsolódási pontok
Az alkotás nem Ráday legismertebb filmjeinek sorát gyarapítja, de pályája kezdetén, 1973-ban, a Dél-Alföldre is eljutott.
Paprikások című, rendezőként jegyzett filmjét Vastag József narrálta, az alkotásban a Hasító színjáték is megjelent. A háború előtti paprikakikészítők, hasítók világát megelevenítő film a dublini nemzetközi folklórfilmek fesztiválján Aranyhárfa-díjat kapott. A termesztés jeleneteit a Kossuth Termelőszövetkezet paprikaföldjein, a kikészítés jeleneteit egy röszkei udvarban vették föl. A szereplők, a Hasító Együttes tagjai nemrég még velünk voltak.
Sokat idézett mondatai jól reprezentálják értékőrző, az értékekért küzdeni akaró szemléletét, melyet a szegedi paprikás örökség kutatása és közzététele során mi is magunkának érzünk: „Hiszek abban, hogy a rossz döntéseknek legalább töredékét sikerül módosítani, és lehet nevelni a fiatalokat arra, hogy a jövőben is érdemes küzdeni közös kincsünkért, az épített és természeti örökségért.”
Két évvel ezelőtt személyesen is találkoztunk. A 2019-es Múzeumok Majálisán Ráday Mihálynak Molnár Anitával közös fotója is készült.
Emlékét szívünkben őrizzük!
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szerkesztés alatt álló kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Megjelenése júliusban várható! Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: Információkat nyújtanak Szeged és a környék helytörténetéről, néprajzi örökségéről, a bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól. A Múzeum anyagainak bővítéséhez továbbra is kérjük Olvasóink segítségét. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.