Bár itt, a blogon legtöbbször a múlt eseményeit idézzük, a Paprika Múzeumba látogatók nagy csoportjai megérdemelnek egy összefoglalót az aktuális helyzetről. A nyár folyamán számos érdeklődő vehette szemügyre a paprikatörténeti tárlatot, szippanthatott a paprikafeldolgozó-üzem fűszeres levegőjéből. Az ország minden szegletéből utaztak hozzánk, például Nyíregyházáról, Tapolcáról, Gödöllőről és Budapestről. Reméljük, vendégeink ősszel is rendszeresen érkeznek majd!
Kerékpáros látogatók a határon túlról és tehetséges diákok
Július utolsó hetében például egy népes kerékpáros csoport gördült be a Röszkei Paprika Múzeum udvarára. A látogatók egy természetjáró egyesülethez tartoztak, és Magyarkanizsáról, a Vajdaságból érkeztek hozzánk. Mivel Magyarországot és a Vajdaságot egy határon átnyúló törekvéseket támogató pályázat jóvoltából minőségi bicikliút köti össze, a természetkedvelő pedagógusok csoportja szívesen közlekedik kerékpárral.
A látogatók között a tanárok mellett diákok is szép számmal képviseltették magukat. A Csányi Alapítvány szervezésében tehetséges fiatalok látogattak el hozzánk, többek között Szegedről és Nagybajomról érkeztek. Szintén vendégül láthattuk az Agora által koordinált Kukkantó Tábor résztvevőit, alapvetően felső tagozatos tanulókat.
Várunk mindenkit iskolakezdés után is!
A kellemes, szabadidős programok ugyan általában nyárra esnek, de a diákoknak és tanáraiknak (és természetesen minden érdeklődőnek) jó szívvel ajánljuk a Paprika Múzeumot becsöngetés után is.
Múzeumpedagógiai programjaink a kiállításunk oktatásba való bekapcsolását szolgálják. A foglalkozások tematikus csoportokba rendeződnek, az érintett korosztály és a kapcsolódó iskolai tantárgy szerint.
A legkisebbeket például Paprika Jancsi meséjével várjuk, de a felső tagozatosoknak szívesen tartunk egy rendhagyó néprajz, történelem vagy honismeret órát. Mit jelentett a paprika a népi gyógyászatban? Hogyan került hozzánk az Újvilágból? Mi köze a dohánynak a paprikához? A foglalkozásokból kiderül!
Ne feledjük szegedi nagyjainkat: Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas orvos és Bálint Sándor néprajzkutató munkásságával kiemelten foglalkozunk.
A Paprika Múzeumba látogatók még a reál tantárgyak terén is gazdagodhatnak. A növény fejlődése, termésének feldolgozása biológiai és kémiai ismereteket is nyújt.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szerkesztés alatt álló kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Megjelenése szeptemberben-októberben várható! Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: Információkat nyújtanak Szeged és a környék helytörténetéről, néprajzi örökségéről, a bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól. A Múzeum anyagainak bővítéséhez továbbra is kérjük Olvasóink segítségét. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.