Szent-Györgyi Albert, a C-vitamin, a Nobel-díjas felfedezés és a paprika kulcsszerepe már több alkalommal is volt blogunk témája. Emberi, már-már profán dolgokról viszont ritkán esik szó a tudóssal kapcsolatban. Sorozatunk korábbi részeiben bemutattuk már a vitorlázó-repüléssel kikapcsolódó Szent-Györgyit, és a tudós kalandját egy balatoni viharban is. Ebben a bejegyzésben komolyabb témát feszegetünk: Szent-Györgyi a hidegháborús fegyverkezés kapcsán nyilvánít véleményt, ezúttal a New York Times cikkében.
A fegyverkezési verseny káros szenvedély
A Szegedi Egyetemi Tudástár 3. kötetének címe Szent-Györgyi Albert a Délmagyarországban és a New York Timesban. A forrás a sajtóanyag bemutatásával kevésbé ismert történeteket, epizódokat is felvillant Szent-Györgyi életéből. Az 1962. június 16-án, a New York Times-ban megjelent cikk – Tudósok a túlélésért – világos képet ad arról, hogy Szent-Györgyi Albert és sok már tudóstársa milyen rossz véleménnyel volt a fegyverkezési versenyről:
„A Tudósok a Túlélésért első kongresszusának háromnapos rendezvényét tegnap nyitották meg a Biltmore Hotelben. Kb. 600 tudós, közülük több nemzetközileg elismert, hallgatta az elnök sürgető szabályát: >>A béke a felnőtt, a háború a gyerek mentalitása.<< >>Aki úgy gondolja, hogy a fegyverkezés a biztonság váza – jelentette ki dr. Hector J. Ritey, New York-i pszichiáter – az egy neurotikus felnőtt mentalitásával van fölruházva, aki felnőttként megengedi, hogy gyerekkori hajlamai és ábrándjai irányítsák cselekedeteit.<< >>Számára a fegyverkezési verseny többé nem valóságos vagy érzelmi védekezés, hanem káros szenvedély.<<
Szent-Györgyi Albert, a Tudósok a túlélésért-kongresszus egyik vezérszónoka
A cikk második felében Szent-Györgyi ismét tanúságot tesz a személyiségéhez alapvetően társított józan, békepárti hozzáállásról:
„A szimpózium négy vezérszónokának egyike, dr. Szent-Györgyi Albert, az 1937-i orvosi Nobel-díj nyertese, kijelentette, hogy az USA külpolitikája és fegyverkezési tervei számításon kívül hagyják az amerikai nép alapvonásait. Az emberek, jelentette ki, >>jellemzően egyszerű, világos és becsületes gondolkodásúak, egyenesek, tiszteletben tartják az emberi jogokat, az idealizmus és realizmus keverékei<<. >>De a magas politika szintjén – tette hozzá – még soha nem volt akkora felelőtlenség, mint jelenleg.<< Legvérmesebb reményeit a női békemozgalmakba fekteti, mert a nőknek >>több a józan eszük, mint a férfiaknak<<.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szerkesztés alatt álló kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Megjelenése szeptemberben-októberben várható! Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: Információkat nyújtanak Szeged és a környék helytörténetéről, néprajzi örökségéről, a bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól. A Múzeum anyagainak bővítéséhez továbbra is kérjük Olvasóink segítségét. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.