PaprikaGastro című sorozatunk célja különböző korok és helyzetek paprikás receptjeinek közvetítése. Több hét is eltelt, mióta legutóbb előálltunk egy ötlettel. A bőségesen érő paradicsom és paprika apropóján a lecsóhoz adtunk tippeket. Ez alkalommal is nagy szerepet szánunk az étkezési paprikának. A balkáni hangulatú ajvár és pljeskavica egyszerre mesélnek a paprika egy különleges felhasználási módjáról és a grillszezon végéről.
Ajvár. Paprika vagy kaviár?
A csevap és a pljeskavica növekvő népszerűsége okán lassacskán az ajvár is bekerül a köztudatba. A Délvidékkel közvetlenül határos Szegeden persze már jó ideje tudjuk, hogy padlizsán és piros húsú étkezési paprika darált elegyéről van szó, mely a paprikától függően lehet édes vagy csípős.
Az ajvár elnevezés a havyar török szóból származtatható, amely halikrát, kaviárt jelent. A 19. században a Duna alsó szakaszán még jelentős tokhalhalászat folyt. A tokok a Fekete-tengertől egészen Belgrádig felúsztak, ezért ezen a területen virágzott a kaviár előállítása. Eredetileg ezt a portékát jelölték ajvár-szóval. Ahogy a vízrendezési műveletek miatt a tokok egyre inkább elmaradoztak – és a kaviár egyre inkább luxuscikké vált – megszületett a halikra pótlásának ötlete. A darált paprikát kezdték kaviár helyett használni, a növény magjai még emlékeztettek is az ikra apró gömböcskéire. A kaviár-pótlék paprika neve eredetileg „szerb ajvár” volt, később az „ajvár” szó teljes jelentéstartamával azonosult.
A balkáni húspogácsák kísérője
Az ajvár ideális választás mártásokba, pörköltalapba, kenőkének, saláták mellé és húsok kísérőjeként is. Most, mikor a kellemes szeptemberi időjárás még lehetővé teszi a szabadtéri sütögetést, feltétlenül próbáljuk ki pljeskavicával!
A darált marha-, sertés- és bárányhús keverékéből keletkező csevaphús már egyre több hentesnél kapható. Amennyiben otthon készítenénk el, érdemes a felhasználás előtti napon összeállítani, sózni, tetszés szerint fűszerezni és többször átgyúrni.
Ha a húsból nyárson süthető rudacskákat formázunk, a végeredmény csevap lesz. Szendvicsbe illő húspogácsák grillezésével azonban pljeskavicát készíthetünk. A laposra egyengetett, jól átsült korongok rendszerint egy friss buciba kerülnek. A pljeskavica további ízesítése pedig szinte határtalan lehetőségeket rejt: Kínálhatunk mellé grillezett vagy olajban sült paprikát, az elmaradhatatlan ajvárt, lilahagymát, különféle salátákat, sajtot, tejfölt, mustárt vagy egyéb mártásokat.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szerkesztés alatt álló kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Megjelenése szeptemberben-októberben várható! Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: Információkat nyújtanak Szeged és a környék helytörténetéről, néprajzi örökségéről, a bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól. A Múzeum anyagainak bővítéséhez továbbra is kérjük Olvasóink segítségét. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.