Hosszú hónapok munkája után A szögedi paprika című kötet végre kikerül a nyomdából, mindenki számára elérhető lesz. A könyv szerzője Molnár Anita, a Röszkei Paprika Múzeum alapítója és vezetője, a PaprikaMolnár Kft. ügyvezetője. Munkájának alapvető célja, hogy visszahozza a paprikát Szegedre, a termék elsődleges hazájába.
Néhány adat és a fő cél
A szögedi paprika a Hungarikum 2020 pályázat keretében valósult meg, a pályázó a Szegedi Hagyományőrző és Városképvédő Egyesület volt, a könyv kiadója a szegedi Nemzeti Értékek Könyvkiadó. A kötet bemutatására két alkalommal is sor kerül: Először 2021. december 10-én, jövő pénteken, a Szegedi Akadémiai Bizottság (SZAB) Székházában, másodszor december 18-án, a Röszkei Paprika Múzeumban. Molnár Anita és Dobrotka Pál – a Szegedi Hagyományőrző és Városképvédő Egyesület elnöke – az utóbbi alkalmat tervezik egy kicsit informálisabbra. Elsősorban ide várják mindazokat, akik történeti adatokkal, személyes beszámolókkal járultak hozzá a könyv megjelenéséhez.
A kötet célja alapvetően az, hogy felidézze a szegedi paprika múltját, történetét, világhódító karrierjét. Hogy tudatosítsa a szegediekben, van mire büszkének lenniük, hogy újra hangsúlyozza a sokat idézett mondatot: „Szegedet a paprika helyezte Földünk térképére”. Itt született a Kotányi és Pick márka és parasztcsaládok ezrei váltak iparossá a paprikának köszönhetően. Hiba lenne engedni, hogy a 21. században a paprikatörténetet csak a kalocsaiak vagy a spanyolok, netán a kínaiak írják. Reményeink szerint Molnár Anita könyve az első lépés lesz afelé, hogy visszahozzuk Szegedre a paprikát, olyan közösséget építsünk a szegedi paprika hazájában, mely büszke múltjára, ünnepli és láthatóvá teszi a szegedi paprika történetét.
„Ott volt a köztereken, benne volt a levegőben” Részlet a könyvből
Az alábbi rövid bekezdés a Ne menjen el Szegedről paprika nélkül! című fejezetből való. Bízunk benne, hogy szemléletesen érzékelteti Szeged és a paprika szoros kapcsolatát, illetve kedvet csinál a könyv lapozgatásához:
„A 20. század elejétől a városmarketing része volt a paprika. A Szegedi Ipari Vásár és a Szegedi Szabadtéri Játékok idejére csomagolási újdonságokkal, különleges díszcsomagokkal kedveskedtek a látogatóknak. A Szabadtéri bejáratánál szegedi papucsos és paprikás pavilon állt, az ipari vásárokon központi helyet foglalt el a világhírű szegedi paprika a többi hagyományos termék – a szegedi szalámi, papucs, halas bicska, tarhonya, gyékény és csuhétermékek – között. Ott volt a köztereken, benne volt a levegőben”.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Napokon belül megjelenő kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Megjelenése december 10-re várható! Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: Információkat nyújtanak Szeged és a környék helytörténetéről, néprajzi örökségéről, a bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól. A Múzeum anyagainak bővítéséhez továbbra is kérjük Olvasóink segítségét. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.