Kvíz a Könyvért című új sorozatunkban ismét (nyeremény)játékra invitáljuk olvasóinkat! Mivel Molnár Anita A szögedi paprika című kötete néhány hete jelent meg, egy szerencsés – és figyelmes! – olvasónk most lehetőséget kap, hogy hozzájusson egy ajándékpéldányhoz. Hogy mit kell ehhez tennie? 1; Végigolvasnia a könyv egy kedvcsinálóul közölt részletét. 2; Február 28-ig elküldenie nekünk a kérdéseinkre adandó helyes választ. 3; Drukkolnia, hogy megnyerje a március 1-ji sorsolást. Előző kvízünkben a növény Európába jutása volt a témánk. Ezúttal arról lesz szó, miként terjedt el a paprika Magyarországon és Szegeden.
Oszmán közvetítők, ferences kertészek. A paprika Magyarországon és Szegeden.
A paprika Magyarországon és Szegeden történő megjelenését az európai kontinens délebbi régióiban játszódó események előzték meg:
„A növény Magyarországra feltehetően a spanyol-oszmán útvonalon – mint annyi minden más újdonság – török közvetítéssel került. Török katonákkal utazó szakácsok, kereskedők és balkáni vándorok hozhatták magukkal, innen a török jelző. A bors rokonaként ismerték, erre utalnak a törökbors, indiai bors, kertibors és az erdélyi pogánybors elnevezések.
A növény Szegedre érkezésének idejéről, körülményeiről és felhasználásáról feltételezéseink vannak csak. Annyit tudunk, hogy a 18. században az alsóvárosi ferencesek füves kertjében ott volt a paprikanövény.
A ferences barátoknak meghatározó szerepük lehetett abban, hogy a növény Szegeden gyökeret vert. Az alsóvárosiak hozzájuk fordultak mindig a bajban, miért ne kértek volna segítséget orvoslásban is? A paprika gyógyhatásáról meggyőződtek, úgy tartották, pálinkába áztatva >>minden nyavalyát kúrál<<, sőt gyógyító hatását számmal is fokozták: Lázrohamok esetén hét paprikamagról ittak, mondván, >>a hideglelés is éppen 77-féle<<.”
Három kérdés és egy kis kutatás
A szögedi paprika bekezdései segítenek a kérdések megválaszolásában, de a nyereményért versengők feladata mégis nehezebb lesz az egyszerű szövegértésnél. Némi kutatómunkát is adunk nekik, melyekhez a Paprika Blog korábbi bejegyzéseit is tanulmányozniuk kell, itt és itt.
A könyv megszerzésének első lépése tehát a következő kérdések megválaszolása:
A három helyes választ a fenti űrlapon keresztül február 28-ig várjuk!
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Frissen megjelent kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: A bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól, a paprikás néprajzi örökségről, Szeged paprikás városrészeiről, helytörténetéről. A Múzeum anyagainak bővítéséhez továbbra is kérjük Olvasóink segítségét. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.