Egy csipet csili címmel új, gasztronómiai sorozatot indítottunk. Célunk a hazai alapanyagok és különleges receptek ajánlása, természetesen paprikával bőségesen fűszerezve. Előző alkalommal – a nagyböjt jegyében – egy húsmentes chilis bab receptjéről írtunk. Most, hogy hamarosan itt a húsvét, cikkünk témája egy különleges bableves, mely a főtt sonka levével készül.
A húsvét és a sonka
A húsvétnak ma már sokan csak a külsőségeit ismerik, valódi lényege nem igazán él a köztudatban. A mozgó ünnepnek számító húsvét (mindig a tavaszi napéjegyenlőséget követő, első holdtölte utáni első vasárnap) a kereszténység legnagyobb ünnepe, mivel Krisztus feltámadásához kötődik, jelentősége nagyobb a karácsonyénál.
Maga a ’húsvét’ szó azt sugallja, hogy újra húst vehetünk magunkhoz, lejárt az ünnepet megelőző negyvennapos böjt. A kifejezés angolszász változataiban azonban inkább a ’tavasz’ szó gyökere sejlik fel.
Az húsvét legalapvetőbb gasztronómiai kísérői – a tojás és a sonka – nem egyformán kötődnek az ünnephez. A tojás az új élet csírája, a feltámadó Krisztus egyértelmű szimbóluma, a húsvét előzményének számító tavaszünnepek magától értetődő tartozéka. Ezzel szemben a sonka nem mondható vallási jelképnek, inkább a gazdasági év természetes folyásához van köze. Egyszerűen arról van szó, hogy a téli disznóvágások után őseink rendszerint húsvétra jutottak hozzá a sonkához. A füstölés és pácolás hosszú hetei után az ízletes étel ekkorra lett fogyasztható.
Bableves húsvéti sonkából
A sonka és a húsvét összefonódása természetesen érvényesül a legtöbb háztartás ünnepi készülődésében, de megjelenhet a tudatos marketing részeként is, éttermek szezonális kínálataiban.
A budai Déryné Bisztró étlapján például mindössze két napig – kizárólag az ünnepi időszakban – szerepel az a deluxe bableves nevű fogás, mely a húsvéti sonka főzővizével készül.
Kovács Kristóf, az étterem tulajdonosa, szerint a bableveshez elengedhetetlenek a nagyméretű, tarka babszemek, melyeket puhára, ám nem túl pépes állagúra kell főzni. A babszemeket ajánlott egy éjszakán át áztatni, majd a korábban elkészült sonka vizében feltenni a tűzhelyre. A főzővizet nagyon fontos ellenőrizni: Elképzelhető, hogy túl sós vagy éppen nem elég fűszeres. A tapasztaltaknak megfelelően szükséges lehet az alaplé „beállítása”.
A bab mellé egy hálóban összefogott répát, petrezselymet, zellert, hagymát és lestyánt teszünk. Mikor a főzési idő felénél járunk, felkarikázott, paprikás házi kolbász kerül a levesünkbe.
Az Étterem javasolja a megfőtt zöldségek eltávolítását, hogy a bableves tiszta állapotban legyen berántva. A reszelt fokhagymát is tartalmazó rántást – mielőtt a levesbe kerül – bőségesen ízesítjük fűszerpaprikával.
A levest a zöldségekkel és főtt sonkával tálaljuk, ízlés szerint csipetkével és tejföllel is fogyasztható.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Frissen megjelent kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: A bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól, a paprikás néprajzi örökségről, Szeged paprikás városrészeiről, helytörténetéről. A Múzeum anyagainak bővítéséhez továbbra is kérjük Olvasóink segítségét. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk.
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.