A Nobel-díjas magyar tudós, Szent-Györgyi Albert már több cikkünk főszereplője volt. A paprikát és a C-Vitamin izolációját érintő felfedezése azonban csak egy az olyan magyar találmányok sorában, melyek ma is az életünk szerves részei. Az év utolsó posztjában magyar kutatók munkássága előtt tisztelgünk, Török Réka Dalma írása alapján.
Magyar találmányok: A golyóstolltól a hologramig
Lakosságszámának arányában a világon Magyarország büszkélkedhet a legtöbb Nobel-díjassal. A korszakalkotó felfedezések mellett olyan találmányok is születtek, amelyekre ma már nem gondolunk különleges kísérletek eredményeként, hiszen egyértelműen a mindennapjaink részévé váltak. Ilyen például a golyóstoll és a villanykörte.
A golyóstoll talán a legtöbbet használt eszköz világszerte, megalkotója Bíró László magyar újságíró volt. A tollat 1943-ban, Argentínában szabadalmaztatta.
A villanykörte ma is a hirtelen támadó, remek ötletek szimbóluma. Ősatyjának Thomas Edisont tartják, az ő villanykörtéjét azonban tovább kellett fejleszteni. Az erősebb fényt adó, Wolfram-szálas izzót három magyar kutató, Just Sándor, Hanamann Ferenc és Bródy Imre alkotta meg.
A tény, hogy a számítógépet Neumann Jánosnak köszönhetjük, széles körben ismert. Azt azonban talán kevesebben tudják, hogy a hologram Nobel-díjas találmánya Gábor Dénes nevéhez fűződik.
A gyufa, a Rubik-kocka és a C-Vitamin
Rubik Ernő világszinten ismert kockája eredetileg a térbeli mozgatások szemléltetésére készült, csak később derült ki, hogy logikai játékként is használható. Irinyi János találmányát, a biztonsági gyufát, ugyanakkor határozott funkcióval alkották meg. A nevében a „biztonsági” jelző világosan mutatja, hogy elődjéhez képest már nem kapott olyan könnyen lángra.
Jedlik Ányos neve is ismerős, ugye? A legtöbben a dinamó megálmodójaként gondolunk rá, pedig neki köszönhetjük a szódavizet is. Először 1826-ban készített szódagépet, amit a – korabeli szóval élve – savanyúvíz előállítására használt. A termék nem volt különösebben népszerű, általános elterjedésére csak évekkel később került sor.
Két, az orvostudományhoz kötődő, találmányt hagytunk a végére. Számos cukorbeteg életét könnyíti meg Lindmayer István szabadalma, a tű nélküli oltókészülék.
Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas felfedezésének jelentőségét pedig nem lehet elégszer hangsúlyozni: A C-Vitamin paprikából történő izolációjáért 1937-ben tüntették ki.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Fotók: hungarianhub.com
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.