Ünnepélyes napokat, sőt heteket élünk. A 2008. április 17-i megnyitó tiszteletére háromrészes sorozattal készülünk, hogy bemutathassuk a Paprika Múzeum múltját, jelenét és a jövőjét érintő terveinket. Az előző héten képes összefoglalást adtunk a Múzeum elmúlt 15 évéről, most tehát lássuk a jelenlegi állapotát! Pontosan mi is van a másfél évtizede formálódó gyűjteményben, amiért érdemes meglátogatni minket?
A Paprika Múzeum állománya
Szeretnénk ez alkalommal is hangsúlyozni a „múzeumteremtő” Szánthó-hagyaték kivételes értékét. Az iratok – számlák, nyugták, iparigazolványok – olyan pontos képet nyújtanak a mihálytelki paprikamalom 20. század eleji működéséről, amilyet a fennmaradt emlékek nélkül nehezen láthatnánk meg.
A dokumentumokon kívül igyekeztünk a fűszerpaprika feldolgozásának háziipari, majd gépesített eszközkészletét is hűen bemutatni. Az életnagyságú külű remek demonstrációs eszköz is, a hengermalom-alkatrészek pedig a múló időt, a technikai fejlődést szemléltetik.
Amiket még büszkén őrzünk: A 2015-ben összeállított múzeumi leltárjegyzékünk szerint több, mint 200 kiállítási tárgyunk van. A régi paprikásdoboz-együttesünk ipartörténeti értékkel is bír, a paprikatermesztés során igénybe vett használati tárgyaink (furuk, kannák, kerámiaöntözők) pedig a mezei munka érzékeltetésére szolgálnak. A paprika motívumával ékesített dísztárgyaink – terítők, tányérok, festett fadobozok, porcelánfigurák – is jelentős csoportot alkotnak.
Annak, aki többet szeretne tudni a gyűjteményünkről, ajánljuk a hónap műtárgya-sorozatunkat, ahol rendszeresen kiemeltünk egy-egy jelentősebb darabot. És persze a személyes látogatást!
A tárgyakon túl: A szegedi paprika ügyének szellemi képviselete
Ahogy a többi intézmény, úgy a Röszkei Paprika Múzeum sem elégedhet meg kizárólag a tárgyak prezentálásával. A gyűjteményének témájához (a szegedi paprikához!) kötődő ismeretterjesztő-közösségépítő tevékenység is nagy hangsúlyt kell, hogy kapjon.
Erre a legjobb példát most is A szögedi paprika című kötet jelenti, Molnár Anita munkája. A könyv ismét láthatóvá teszi a szegedi paprika csaknem elfeledett legendáját, közös múltunk tiszteletére, közös hagyományaink őrzésére szólít fel.
A lapokon megfogalmazott ismeretanyag további tevékenységek alapját is jelenti. Molnár Anita előadásai (a legutóbbi a Zákányszéki Községi Könyvtárban zajlott, április 14-én) során az érdeklődők sokat megtudhatnak Szeged és a paprika közös történetéről.
Külön öröm, hogy termelők is eljöttek, akik maguk is megtapasztalták a paprikatermesztés nehézségeit és sikereit, a Zákányszék mellett megmaradt földeken.
A következő alkalom Kiskunmajsán zajlik majd, április 19-én, szerdán délután 4 órakor. A szegedi paprika nyomában című előadás itt is fókuszál majd a könyvre és a látogatók személyes emlékeire.
A Múzeumot a fenti tevékenységeken kívül szolgáltatásaiban és felszereltségében is igyekszünk modern „társaihoz” közelíteni. Az új fejlesztések között (melyekről részletesen beszámolunk jövő heti cikkünkben) az audioguide-dal történő tárlatvezetés a legfontosabb, ami biztosítja, hogy vendégeink önállóan is bejárhassák a gyűjteményt.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.