Nem is olyan régen beszámoltunk a szedésről, és megírtuk azt is, hogy a termések begyűjtése az őszi munkafolyamatok nyitánya. A szedést utóérlelés követi, majd a szárítás, az őrlés, végül az új paprika értékesítése. Nemsokára elérkezünk ehhez az örömteli pillanathoz! Idén október 2-től őrlünk, és október második hetétől kapható a friss őrlemény! A csípős fűszerek várhatóan a hónap végére készülnek el. Az idei árlistáról még a héten hírlevélben küldünk tájékoztatást.
A friss őrlemény minősége a megfelelő szárítástól is függ
Míg a szedés a növény típusától függ, az utóérlelést pedig nagyrészt a napsütésre bízzuk, a szárítás során már nagy a feldolgozó felelőssége.
Mielőtt a szárítóba kerülne, a termést erős vízsugárral alapos mosásnak vetjük alá, szeleteljük, válogatjuk, majd csuma-szegényítjük vagy csumátlanítjuk. A kihulló magot összegyűjtjük, megmossuk, szárítjuk és az őrléshez félretesszük.
A szárítás alfája és omegája a megfelelő hőmérséklet és levegőáram. A PaprikaMolnár Kft. Binder-típusú zárt szárító berendezésében 3 db végtelenített, ellentétes irányban haladó acélszalag van elhelyezve. A felső két szalagon 80-85°C fokon, nagy légáramban, az alsó szalagon alacsonyabb hőmérsékleten, 40-50°C fokon végezzük a szárítást. A hőmérséklet és páratartalom alapján szabályozzuk a vissza-áramoltatott levegő mennyiségét és a szárítás idejét. A 90°C feletti, kevés légárammal történő szárítás már nem megengedett. A cukrok károsodnának, a termék megbarnulna, íze keserű lenne.
A szárítás végén szobahőmérsékletűre hűtjük a félterméket, mely meleg állapotban hajlékony, lehűlés után rideg, törékeny.
Paprikaőrlés, lépésről lépésre
A friss őrlemény minőségét természetesen a féltermék minősége – bőr-mag aránya, festéktartalma, fajtája – és a gyártási technológia szabja meg.
Mi a PaprikaMolnár Kft-nél elektromos meghajtású, három kőpárból álló köves malomban őröljük a paprikát. Első lépésként kalapácsos darálóban előaprítjuk a félterméket. Az őrlés a kőjáratokon az alsó álló és a felső forgó kőpár között, dörzshatásra megy végbe. Az utolsó kő a „pirosító kő”: Ennek metszőéle nincs, az erős súrlódástól felmelegedő kő az olajat a magból jobban oldja, így szebb szín kapható. Az őrlés végén a vízveszteséget porlasztott víz hozzáadásával pótoljuk, azaz kondicionáljuk az őrleményt, majd szitáljuk, hűtjük és homogenizáljuk.
A friss őrlemény a malomban laboratóriumi és érzékszervi vizsgálatokon esik át: Bemérjük a szín-, szárazanyag- és kapszaicin-tartalmat, és szemrevételezéssel ellenőrizzük a színt, megízleljük, megszagoljuk az őrleményt. Az értékesítéskor akkreditált laborban végeztetjük el a fenti vizsgálatokat, valamint növényi olajtartalom- és mikrobiológiai-vizsgálatot.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.