Paprikás, pikáns receptötletek című sorozatunkban egy kis inspirációt kívánunk adni a mindennapi menütervezéshez. Figyelembe véve az adott időszakot, a szezonális kínálatot… és persze a fűszerpaprika kreatív alkalmazási lehetőségeit. Zöldbab idén már nem terem, de egy párolgó, nagy tányér leves mikor is eshetne jobban, mint ezekben a sötétedő-hűvösödő őszi napokban? A slambuc után a palócleves elkészítési módjával jelentkezünk!
Zöldbab, ürühús és titokzatos múlt
Míg a fent említett slambucnál hangsúlyoztuk, hogy az ősi magyar pásztorételek közé tartozik, a palócleves esetében már nem lehetünk olyan biztosak a dolgunkban. A leves története nem a régi korok Felső-Magyarországának parasztkunyhóiban kezdődik – sokkal inkább elegáns, budai éttermekben, „csak” a 19. század végén.
Igaz, egy palóc mégis jelen volt a leves születésénél…Nem is akármilyen, hanem „a nagy palóc”, azaz Mikszáth Kálmán. Mikszáth – csakúgy, mint a kor más, jól ismert alakjai, például Tisza István vagy Liszt Ferenc – rendszeres vendége volt Gundel János 1871-ben nyílt, Virágbokor nevű éttermének. A híres vendéglős és a híres író jó barátságot ápoltak. Utóbbi állítólag egyszer megkérte cimboráját, hogy készítsen számára egy olyan levest, amilyet még sosem evett. Egy levest, „amelyik magában foglalja a magyar konyha minden zamatát”.
Ugyan több elmélet is létezik, a legtöbben mégis azt valószínűsítik, hogy így készült el az első (savanyított, tejföllel habart, zöldbabot és ürühúst tartalmazó) palócleves, 1892-ben, Mikszáth születésnapjára.
Laktató és hosszan eltartható fogás: A palócleves
Palóclevesnek igazán a pörköltnek való húsok alkalmasak: A marhanyak, a sertéscomb vagy a -lapocka. Eredetileg ürü (fiatal juh) húsóból készült, ma már csirkés és pulykás verziókat is ismerünk.
Az alábbi recept remek kiindulópont: Pirítsunk üvegesre egy fej, apróra vágott vöröshagymát. Adjunk hozzá 60 dkg felkockázott húst, majd keverjük bele a fűszereket is: Sót, borsot, 2 db babérlevelet, 1 gerezd fokhagymát és 1 evőkanál fűszerpaprikát. Tegyünk próbát a frissen őrölt prémium szegedi édes paprikával!
Öntsük fel a levesünket 1,5 l vízzel és főzzük a húst félig puhára. Ekkor kerülnek bele a zöldségek: 10 dkg burgonya és sárgarépa, valamint 40 dkg zöldbab. Mikor ezek is megfőttek, keverjünk simára 2 dl tejfölt 1 evőkanál liszttel és néhány kanállal a leves forró levéből. A habarás után a palócleves kész a fogyasztásra, tálaljuk friss petrezselyemzölddel!
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
A kép forrása: sobors.hu
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.