A paprikáról számtalan téma kapcsán vetettünk már papírra betűket. Ezúttal a betűkhöz rendeltük a témákat! Új sorozatunkban egy komplett paprikás ABC létrehozására törekszünk. Legutóbb helyneveket választottunk és Kalocsától Orosházáig kalandoztunk. Ezúttal a termesztés és a feldolgozás régi eszközkészletével ismerkedünk, öt kulcsszó segítségével.
Mindent a paprikáról, P-től U-ig: A Paprikakő
A paprikakő vagy papikakű az őrlés eszköze, a köves malom berendezésének lényegi része. Tulajdonképpen nem is egy kőről van szó, hanem kőpárról, melynek az alsó tagja mozdulatlan, a felső pedig forog rajta. Az alsó kő felületének érdes rovátkái, a rémisek segítették az őrlést. A kövek megfaragása és beállítása a paprikamónár feladata volt, akinek a forgás sebességét is ellenőriznie kellett, nehogy a paprika megégjen, a színe károsodjon.
Rosta
A malomból a fűszerpaprika háziipari feldolgozásához ugrunk vissza, a rosta itt jut szerephez. Miután a félterméket mozsárban vagy külüben megtörték (utóbbi kifejezetten férfimunka volt), a rostával való tisztítás feladata gyakran a lányokra, asszonyokra hárult. A rugalmas, hajlított kéregből és – szőrből, növényi rostokból vagy drótból készült – rostafenékből álló eszköz alkalmas volt a finomítás első szakaszára.
Szita
Bár a rosta és a szita a közbeszédben gyakran szinonimák, mégis látványos a különbség, ha a paprikáról a feldolgozás kapcsán beszélünk. A nagyobb, durvább kidolgozású rostával szűrt terméket a sűrűbb szövésű, kisebb szitával finomították. Érdekesség, hogy mindkét eszköz fontos szerepet kap a népi hitvilágban, a szita- vagy rostaforgatás szertartását például Szeged mellett is vitás kérdések eldöntésére használták.
Tű
Ismét visszafelé haladunk az időben, a feldolgozásról az utóérlelésre lépünk vissza. A régi Szeged képét meghatározó, eresz alatt lógó paprikafüzérek is tűvel készültek. A hegyes eszközzel erős zsineget fűztek a szárítandó paprikahüvelyekbe, melyek súlya így több kilogrammot is elérhetett.
Útaló
Ahhoz, hogy sikeres legyen az utóérlelés, majd a feldolgozás, először is jó minőségű termés kellett. Az útalógereblye ezt a folyamatot, pontosabban az ültetést segítette. A sorhúzásra használt eszközt bármelyik paraszti háztartásban könnyűszerrel elkészítették: A széles gerebelyefejből 3 vagy 4 fok állt ki, melyekkel kijelölhették a párhuzamos sorokat. Így a palánták egy meghatározott rend szerint kerültek a földbe, a paprikáról megfelelően gondoskodtak.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.