Tovább közelítünk a csábítóan illatozó karácsonyi asztalhoz, tovább mesélünk az ünnepi ételek elengedhetetlen hozzávalóiról. Legutóbb a kis fűszertörténet a 15. században ért véget. Ha – sok más növény mellett – a paprika nem érkezik meg Amerikából, most a töltött káposzta vagy a halászlé sem készülhetne el Szentestére.
Egy kis fűszertörténet, egy kis paprikatörténettel
Többször is említettük már, hogy ha szétnézünk egy átlagos veteményeskertben, szinte kizárólag amerikai eredetű növényeket látunk. Kolumbusz felfedezésének köszönhetjük a babot, a borsót, a tököt, az uborkát, a napraforgót, a kukoricát, a paradicsomot és a paprikát. Igaz, utóbbi esetben több évszázadnak kellett eltelnie, mire a növényt rendszeresen fűszerként kezdték használni. Kezdetben ugyanis fogyasztani sem akarták, díszkertekben, növényritkaságok gyűjteményében nevelték, de a termését mérgezőnek hitték.
Hazánkban 1750 körül már elterjedtnek volt mondható, legalábbis Szeged és Kalocsa környékén. Sőt, 1786-ból már egy paprikás hús receptet is ismerünk. A kis fűszertörténet pikáns adaléka, hogy a paprika népszerűségét a bors hiánya alapozta meg, ahogy azt a korai elnevezései (kerti bors, pogánybors, török-bors) is jelzik. Akkor lett a saját jogán magas presztízsű fűszer, amikor a gulyás ázsiója is emelkedni kezdett, amikor, a 19. század elejétől, már nemzeti ételként tekintettek rá. A paprika minden értelemben hosszú utat járt tehát meg, mire alapvető fűszerünk lett. Az ünnepi fogások nem is lennének az igaziak a szegedi csípős vagy a prémium magyar csemege paprika nélkül.
A karácsonyi sütemények hozzávalói
De mi a helyzet a desszertekkel? Természetesen a kis fűszertörténet itt is hatalmasra nőne, ha részletes beszámolóra törekednénk. Az édes íz szeretete, keresése ugyanis egyidős az emberiséggel. Már a korai, gyűjtögető életmód során is volt lehetőség a méz megszerzésére.
Napjaink alapvető édesítőszere, a cukor, csak a 10. században jelent meg Európában. A fehér vagy barna „nádméz” kezdetben orvosság volt, és fogyasztása egészen a 20. század elejéig kevesek számára elérhető luxus maradt. Általános használata csak ekkor kezdett terjedni, a kávézás jelenségével párhuzamosan.
Hasonló utat járt be a kakaó is. A kakaóbab és a csokoládés ital tisztelete már őshazájában is magas volt: Moctezuma azték uralkodó ezt adta katonáinak, hogy biztosítsa jó erőnlétüket. A kakaó 1544-ben érte el az Óvilágot, ahol azonnal elbűvölte II. Fülöp spanyol királyt és udvartartását. Luxuscikknek, gyógyszernek, vágyfokozónak tartották, és kezdetben vízzel elkeverve fogyasztották. Por alakban történő forgalmazására a 19; általános fogyasztására pedig a 20. századig várni kellett.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.