Az advent karácsony előtti, négyhetes időszakában – határozottan másként, mint ma – eredetileg az ünnepre való felkészülés, az elcsendesedés volt a jellemző. Napjainkban, amikor a karácsonyi fények már októberben kigyúlnak és mindenhol vásárlásra, felhalmozásra buzdítanak, érdemes visszaemlékezni rá, hogy az időszak neve régen kisböjt volt. Szegeden is így mondták, hogy megkülönböztessék a húsvét előtti nagyböjttől.
Advent: Felkészülés hajnali misékkel
1896. december 8-án a Szegedi Napló is megemlékezett az ünnepi periódus kezdetéről. Világosan látszik, hogy nem a világi, hanem a szakrális vonatkozásokra helyezték a hangsúlyt:
„Vasárnap kezdődtek a keresztény világ legnagyobb ünnepkörének, a szent karácsonynak első napjai az adventtel. Ez az előkészület teljes négy hétig tart. A templomok harangjai már a kora hajnali órákban megkondulnak, figyelmeztetve a híveket a rorátéra. Az utczákon már a hajnali harangszó útban találja az ájtatos hívőket a templom felé, hol hajnali misét tartanak. A szokásos roráték… már megkezdődtek városunk négy róm. kath. templomában s tartanak szakadatlanul deczember 24-ig, karácsony böjtjéig.”
Az időszak gazdag szokásvilága
A rendszeres templomjárás és lelki elmélyülés természetesen színes népszokásokkal került egyensúlyba. Ez a négyhetes időszak, és tulajdonképpen az egész december, a jeles napok, ünnepek tárháza. Ott van a virágzó gyümölcsfaággal érkező Borbála-nap, mely karácsonyra az eladó lány jövendőbelijéről jósol. Aztán a Szegeden különleges jelentőséggel bíró Miklós-nap érkezik, hiszen Szent Miklós a vízen közlekedőket és a vízi mesterségekből élőket is óvta.
A 19. században pedig a felsővárosi vízimalmokban folyt a paprika őrlése, így a malomtulajdonosok megélhetésük forrását Szent Miklós kegyeibe ajánlották.
A boszorkányos Luca következik, aki megtiltja a varrást, búzát csíráztat, széket farag és borzongató közelségbe hozza a túlvilágot. Karácsony után az Aprószentek vesszővel fenyegetik a gyerekeket, Szilveszter pedig az óévet búcsúztatja és szerencsét varázsol az újra.
A sok szokás, ünnep és szertartás középpontjában a karácsony áll. Jelentősége az 1896-os Szegedi Napló advent-végi cikkéből is kiviláglik:
„Vége a karácsonyi ünnepkörnek. Advent utolsó vasárnapja is elmúlt… Most már csak a legnagyobb ünnep van hátra, melyet egyaránt megülnek a gunyhókban és palotákban. Még két nap választ el tőle és beköszönt a keresztény világ legszebb ünnepe; a Béke – a karácsony szent ünnepe.”
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.