„A tea az élet elixírje” – mondta Lao-ce, a 6. században élt kínai filozófus, állítása pedig nem csak a saját korában és nem csak a tea keleti közegében igaz. A forró ital egyszerre gyógyszer, serkentőszer, élvezeti cikk és mindennapi szertartás. A chilis tea pedig több is, mint modern ínyencség: Múltbeli rokonai az egészség igazi őrzői voltak.
Egy kis teatörténet
A tea őshazája Kína, a legendák száma pedig, amik a felfedezéséről szólnak, szinte végtelen. Az egyik legismertebb történet szerint Shen Nung császár az időszámításunk előtti 3. évezredben véletlenül kóstolhatta meg az italt: Felforralt ivóvizébe néhány tealevél hullott. A kora középkorra a teacserje szárított levele Kína-szerte általánosan elérhetővé és népszerűvé vált.
Európába 1610-ben érkezett az illatos levelek első szállítmánya. A tea értékes monopóliumát kezdetben a hollandok birtokolták, de rövidesen az angolok szerezték meg. A „teaidő” kifejezést először II. Károly angol király használta, 1662-ben. A szó elterjedése bizonyítja, hogy a forró ital az európai kultúrának is szerves részévé vált.
A tea íze mellett, amelyért immár egy újabb kontinens rajongott, az élettani hatásai sem elhanyagolhatóak: Mértékkel fogyasztva az ital a hidratáció egy fontos eszköze, antioxidáns-tartalma is említésre méltó, valamint a keringési- és az idegrendszerre gyakorolt hatása is pozitív.
A chilis tea és a szegedi előzmények
Az import feketetea kezdetben nálunk is a felsőbb néprétegek itala volt, a másik értelemben vett tea – a fűszer- és gyógynövények főzete – azonban már az idők kezdetén az egészség megőrzését segítette. Az egész magyar nyelvterületen források bizonyítják, hogy a kamilla virágának főzetét nagyjából harmincféle betegség ellenszereként ismerték. Továbbá az általános tudás része volt a vasfű főzetének vérképző és a hárs virágának köhögéscsillapító hatása.
A gyógyfőzeteket a régi Szegeden is a hatásos kúrák zálogának tekintették. A csípős paprikát (az erős vörösborral együtt) a Szeged mocsaras vidékein gyakran pusztító, morbus hungaricus nevű tífuszos megbetegedés ellen is hatásosnak találták. Pálinkába áztatva pedig szinte minden nyavalya ellen felhasználható, univerzális gyógyszernek vélték. A hiedelem szerint lázrohamok ellen 7 paprikamagról kellett inni, mert a hideglelés is éppen 77-féle.
Az erős paprika számos egészségvédő hatása mellett az élvezeti értékét is érdemes kiemelni: A szárított fűszernövény kiválóan kombinálható fekete teával és illatos, keleti fűszerekkel. Ha a chilis tea összeállítását otthon tervezzük, tegyünk a paprika és a feketetea mellé kardamomot, gyömbért, fahéjat, szegfűszeget, vaníliát.
A kompozíció remek egyedi ajándék lehet a közelgő Valentin nap alkalmából is. Próbáljuk meg színesíteni a szenvedélyes Las Hermanas-őrleményekkel.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.