A február 14-re eső Bálint (vagy Valentin) naphoz nem csak a tömegkultúra rózsaszín szalaggal átkötött, gyakran viszolyogtató jelenségei köthetők. Az ókeresztény szent ünnepe mögött a régi Róma titkai, legendák, középkori csodatételek és az újkort is behálózó népszokások állnak. Új cikkünket a Bálint napi hagyományoknak szenteljük.
Szent Bálint története és kultusza
Ahogy Bálint Sándor Ünnepi kalendáriumában is olvashatjuk, Bálint (azaz Valentin, ha nevének latin változatát említjük), a 3. században élt itáliai, ókeresztény vértanú volt. Ahogy sok más korai keresztény mártír, ő is azért bűnhődött, mert hitét nem volt hajlandó feladni. A börtönből azonban írott üzeneteket küldött barátainak, melyekben elmondta, mennyire szereti őket. Talán ez lehet a Bálint napi üdvözlőlap-küldés legkorábbi megnyilvánulási formája.
A hozzá kötődő legendák egy másik változatában Claudius császár korlátozta a fiatal férfiak házasodási lehetőségeit, hogy figyelmüket semmi ne vonja el a katonai szolgálattól. Bálint azonban a segítségükre sietett és titokban összeadta a szerelmeseket.
Az Ünnepi kalendáriumban leírtak szerint a római Bálint alakja összeolvadta egy, a passaui székesegyházban nyugalomra helyezett, másik Bálint püspökével. Utóbbit főleg a nyavalyatörés csodás gyógyítójaként tartották számon, így történt, hogy február 14-hez egész Európában a szeretet kiterjesztésének és a betegségek elűzésének asszociációi kötődtek.
A Bálint napi hagyományok hazánkban
A magyar nyelvterület Bálint napi szokásvilága nem kizárólag a szerelmeseké. Február 14-én – ahogy szinte minden más jeles napon is – az eljövendő gazdasági év sikerét is megpróbálták biztosítani. Mindszenten például csíkot söpörtek: Magokat, gyümölcsöket terítettek szét az udvaron az ég madarai számára. Úgy tartották, ha ezen a napon „megvendégelik” őket, később biztonságban lesz tőlük a szőlő, a vetemény.
A madarak más tekintetben is szorosan kötődnek a Bálint napi hagyományokhoz. A néphit szerint ezen a napon térnek vissza a vadgalambok, tehát hamarosan vége lesz a télnek.
Szent Bálint a verebek védelmezője is, február második felétől az időjárás már nekik is kedvezni fog.
Állítólag az a hajadon lány, aki Bálint napjának reggelén verebet lát, szegény férjet kap majd, de nagyon boldog lesz. Ellenben az, aki egy tengelicet pillant meg, gazdag jövendőbelire számíthat. A néphit ismeri még a párna alá helyezett babérlevél praktikáját is, ami segít megálmodni, pontosan ki lesz a jövendőbeli házastárs.
Az ajándékozás kultúrája nem tartozott szervesen hozzá a régi Bálint naphoz, inkább a rendszerváltás után erősödött fel. Ha valaki mégis ezzel a modern módszerrel ünnepelné a szerelmesek napját, annak ajánlunk egy igazán egyedi ajándékot: A tölgyfán füstölt Las Hermanas-őrlemények ebből az alkalomból kedvezményesen vásárolhatók meg.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.