Idén a röszkei Beretzk Péter Klubbal pályázatot nyertünk a múzeumkert biodiverzitás jegyében történő fejlesztésére. Ez utóbbi törekvés azonban tőlünk függetlenül is hasznos és szükséges. Akár több hektáron gazdálkodunk, akár egy apró hobbykertet ápolunk, már nem hagyhatjuk figyelmen kívül a Föld segélykiáltásait. A Kerti körképben időnként módszertani tippeket, programterveket osztunk majd meg, hogy minél többen haladhassunk együtt egy „zöldebb” vetemény felé. Mivel most pénteken, azaz március 22-én aktuális a víz világnapja, ezt a posztot a víz jelentőségének bemutatására szánjuk.
A víz világnapja: A víz érték, vigyázzunk rá!
Az eseményt 1992-ben kezdeményezte az ENSZ közgyűlése és 1993 óta tartják meg rendszeresen. Alapvető célja a figyelemfelhívás. Megpróbálja fókuszba helyezni a víz jelentőségét, illetve jelentőségének rendkívüli összetettségét: A Föld édesvízkészletének véges mennyiségét, a természetes vizek védelmét, a szennyvizek helyes kezelését, a tiszta vízhez való alapvető, emberi jogokat.
A víz világnapja 2024-ben a következő mottót kapta: Víz a békéért. A statisztikák szerint több, mint 3 milliárd ember függ az országhatárokat átszelő vizektől, mégis csupán 24 ország kötött együttműködést a vizek közös használatáról. A klímaváltozás még indokoltabbá teszi a nemzetek közti összefogást, az egészségügy, a hatékonyan működő élelmiszeripar és az általános jólét mind a víz egyenlő elosztásán alapul(na).
Az emberi társadalom szükségletei pedig csak egy kis szeletét mutatják a víz nélkülözhetetlenségének. Az édesvízkészletekre is igaz ugyanaz, mint a beporzókra. Elvesztésükkel a földi élet is megszűnne.
Víz a kertben
A paprikamag csírázásához, a palánta fejlődéséhez, majd a termés érleléséhez is nedvességre, rendszeres vízutánpótlásra van szükség. Ez minden növény termelésére, sőt minden élő organizmus fennmaradására igaz.
Ha már ekkora kincs, bánjunk vele takarékosan. A helyes vízgazdálkodás első szabálya, hogy kerüljük a pazarlást. Érdemes ezt nem csak a kertben szem előtt tartani, hanem egy átlagos zuhanyozás vagy mosogatás során is.
Bár a szárazságok egyre több problémát okoznak, a természet a vízutánpótlásról is gondoskodik. Az esővíz összegyűjtése kíméli a felszín alatti víztartalékokat, az esővízzel való öntözés pedig a növényeknek is hasznára válik.
Egy merészebb elgondolással az egész kertünket a csapadék tökéletes hasznosításának szentelhetjük. Egyre többen alakítanak ki esőkertet, ahol a gondosan megtervezett mélyedésekben a természetes erdőkre hasonlító növényi életközösségek burjánzanak. A talaj a csapadékot összegyűjti, elnyeli, szűri és tárolja.
Az önálló vízgazdálkodás megtervezéséhez nagy segítséget jelent egy saját kút. Szerencsére Röszkén mi is rendelkezünk eggyel, helyreállítása a biodiverz kertünk létrehozásának fontos lépcsője lesz.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.