Paprikaszedésről már számos alkalommal írtunk, ezúttal viszont egy egészen másfajta betakarításra készülünk. Közeledik a fűszerszüret a Röszkei Paprika Múzeum új, biodiverzitás-barát kertjében!
Örök kincseink: A levélfűszerek
Vitán felül álló kijelentés, hogy minden ételre az ügyesen használt fűszerek teszik fel a koronát. Ahogyan az is, hogy a friss fűszerek sokkal hatékonyabbak a szárítottaknál. Tehát ha csak a gasztronómia szempontját nézzük, egyértelműen profitálunk belőle, ha levélfűszerekkel ültetünk be egy kiskertet (vagy virágcserepeket egy balkonon). A tökéletesre ízesített fogásokon kívül azonban számos egyéb szempont létezik.
Például az egészségé. Hiszen a gyakran használt levélfűszereknek több pozitív élettani hatása is van. Lásd a kakukkfű és a menta esetét. Ezek inkább gyógy-, mint fűszernövények, előbbi erős gyulladáscsökkentő, utóbbi pedig antibakteriális hatása miatt.
Az egészségmegőrzés mellett a környezetvédelemről se feledkezzünk meg. Már a legkisebb mértékű zöldítés is segít nedvesen tartani a talajt, valamint növeli a biodiverzitás mértékét, apró állatok egész seregének biztosít táplálkozó-, szaporodó- és búvóhelyet.
A nyár elejére időzített fűszerszüret segít nagyobb mennyiségű, szárított levelet és virágos hajtást eltárolni. A napsütéses hetek során azonban a fűszernövényeink tovább növekednek, friss hozzávalókat kínálva nekünk és tápláló virágport a beporzóknak. A Paprika Múzeum bemutatókertjében a beporzók „legközelebbi” barátja valószínűleg a levendula.
A fűszerszüret és a levendula
A levendula dicséretére már biztosan mindenki felfigyelt, a növény ugyanis az utóbbi időben egyre nagyobb médianyilvánosságot kap. Így válhatott a Tihanyi Levendula Fesztivál országosan ismert eseménnyé.
Az apró, lila virágok megérdemlik a hírnevet. Fűszernövényként izgalmassá varázsolnak bármilyen süteményt, öntetet vagy fagylaltot, vászonzsákba varrva elriasztják a molyokat.
Olajként használva oldják a stresszt és a szorongást, csillapítják a fejfájást, javítják az emésztést, kozmetikumok hozzávalójaként pedig megszépítik a bőrt. És hogy ne csak az önző, emberi szempontoknál maradjunk, hangsúlyozzuk azt is, hogy a levendula a biodiverzitás egyik legnagyobb katalizátora. Mint szárazságtűrő faj, jelentősebb csapadék nélkül is hetekig virágzik. Az élénk szín és az intenzív illat pedig állatfajok sokaságát vonzza: Legyeket, darazsakat, pókokat, lepkéket, szendereket, sáskákat, csigákat…A ragadozók azokra az apróbb rovarokra vadásznak, melyek a levendula csábító virágai körül zsonganak. A levendulában gazdag területek mellett a madárvilág is mindig változatosabb, hiszen a növénynek köszönhetően ők is könnyebben találnak táplálékot.
A fűszerszüret során éppen ezért ne törekedjünk teljes betakarításra. Ha néhány tövet tovább hagyunk virágozni, a levendula jótékony hatásai széles körben érvényesülhetnek.
A lila virágok ültetése tehát biztos tipp egy biodiverz kert kialakításához. Az MTVSZ kiadványaiból újabb ötletek meríthetők, „A mi sokszínű kertünk” című projekt pedig még értékes nyereményekkel is kecsegtet!
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.