A fűszerpaprika feldolgozásának régi módszereiről több alkalommal is írtunk már. Ezúttal egy paprikamolnár feladatait szeretnénk szemléltetni: A jelenben. Bár a füzéreket felváltották a nagy, gázzal fűtött, szalagos szárítók, a külü helyett pedig mechanikus malmok végzik a munkát, az őrlemény előállításának folyamata ma sem egyszerű. Az összefoglalóhoz Molnár Anita könyve, A szögedi paprika nyújt segítséget.
Technológiai lehetőségek: Darálás és őrlés
A friss féltermék feldolgozásának idejét éljük, a vásárlók élvezhetik az új paprikát, a paprikamolnár napjai pedig lázas munkával telnek. Obermayer Ernő viszont arra figyelmeztet, ne akarjon előre dolgozni: „…egyszerre keveset őröljünk, hogy a fogyasztó asztalára minél frissebb őrlésű paprika kerüljön.
A fűszerpaprika darálására vagy őrlésére két technológia alakult ki az elmúlt ötven évben. Kisüzemek, kistermelők kalapácsos darálóval, többszöri átengedéssel törik-őrlik egészen finom porrá a szárított termést.
A nagyobb feldolgozók ezt a darálót vagy ennek verőcsapos változatát előaprításra használják, az igazi piros színt a köveken, általában 3 kőpárból álló őrlősoron nyerik. Az első két kőpár aprítást végez, a harmadik, utolsó kő a „pirosító kő”, ahol az erős súrlódás az olajat a magból oldja, egyúttal az őrleményhez adagolt vizet eldolgozza.
A technológiai sorba két szita is be van építve: a darálószita és a pirosító kő utáni kőszita. Az első osztályú őrleménynek maradéktalanul át kell esnie a fél milliméter lyukátmérőjű szitán.”
A modern paprikamolnár feladatköre
„A mai paprikamolnárnak nem kell 5-6-szor fölönteni és szitálni az alapanyagot, nincs szükség főmolnárra, molnárra, fölöntőre, zsákolóra, szitálóra, gépészre, fűtőre.
A gépsor elvégzi a legtöbb munkát, egy-két emberrel 1000-1500 kg paprikát őrölnek a mai malmok műszakonként. A paprikamolnár egyszerre gondoskodik a betáplálásról és a leszedésről, ami kemény, fizikai munka és finomhangolás egyszerre: ellenőrzi a kövek súrlódását, az őrlemény finomságát, olajosságát, színét, az átmenő mennyiségeket és a gépek, motorok optimális működését.
Az őrléssel a malom még nem fejezte be a munkát. Az őrlősor végterméke a malmi tétel, melyet minősítenek és különböző receptúrák alapján homogenizálnak, összekevernek. Ez lesz a fűszerpaprika keverék, amit a minősítő osztályba sorol és megkapja a szegedi, csemege, édesnemes, csípmentes vagy csípős elnevezést és csak ezután mehet a kereskedelembe.”
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.