Az evés és az ételkészítés iránti érdeklődés, az ötletek megosztása, valószínűleg egyidős a sütés-főzés tudományával. A receptek egyszerű közzététele azonban könnyen unalmassá válik, ezért a dolgot most modern kontextusba helyezzük. Új gasztronómiai sorozatunkban napjaink ételkészítési trendjeit próbáljuk ki. Természetesen – amikor csak lehet – paprikával, csípősen. Első témánk a fermentálás lesz.
A fermentálás népszerűségének titka
A fermentálás, röviden összegezve, talán azért vált ennyire felkapottá, mert egyszerű, olcsó és egészséges is.
Pontosan miről van szó? Ha egy kicsit utánanézünk az eljárásnak, világossá válik, hogy a fermentálás során a tartósított zöldségek bármiféle mesterséges adalékanya nélkül, saját baktériumaiknak köszönhetően alakulnak át. A folyamatot tehát sokkal inkább erjesztésként, mint savanyításként írhatjuk le.
Nincs szükség ecetre (csak egy kis sóra), és a végeredmény ízhatásában sem a savanyú fog dominálni. Az összhatás valójában egészen egyedi lesz, egyszerre savanykás, csípős és sós is. Aki szereti a házilag erjesztett káposztát, vagy a napon érlelt kovászos uborkát, pontosan tudja, miről van szó.
Természetesen nincs új a nap alatt, a fermentálás tudományát az egész magyar nyelvterület parasztsága űzte: Gondoljunk csak a pincékben raktározott káposztásdézsákra és -hordókra.
A lassan erjedő zöldség laktobacilusai pedig kifejezetten egészségessé teszik a végeredményt. A fermentált étel remek probiotikum, emésztést segítő hatása közismert.
Készítsünk erjesztett jalapeñót!
Téved, aki azt hiszi, hogy a fermentálás csak káposztával vagy uborkával működik. A csípős és a savanykás ízek bársonyos harmóniájáért tegyünk próbát erős paprikával is! Bár a receptben jalapeño szerepel, bármikor felcserélhetjük hazai fűszerpaprikával.
Az áruházak polcain, befőttesüvegben már bizonyára mindenki találkozott vele. A termék, néhány egyszerű szabály betartásával, otthon is egyszerűen előállítható.
Ahogy korábban már jeleztük, ecetet nem használunk, a receptnek viszont kulcsfontosságú hozzávalója a sóoldat. Akárcsak a nyári befőzések esetében, itt is fontos a csírátlanítás. Ezért, ha lehet, használjunk szűrt vagy forralt vizet, sóból pedig válasszunk jó minőségűt: Parajdit vagy himalájait. A jódozott verziókat ezúttal kerüljük el.
Fél liter vízben 25 g sót oldjunk fel, majd csumátlanítsunk és szeleteljünk vékony karikákra 230 g jalapeñót. Egy – szintén forrázással fertőtlenített, jól záródó – befőttesüveg aljára helyezzük a fűszereket: 2 babérlevelet, 8 szem egészborsot, 2 gerezd fokhagymát, 6 borókabogyót és fél-fél teáskanálnyi mustár- és koriandermagot.
Miután az üvegbe került a paprika és a sóoldat is, zárjuk le, majd szobahőmérsékleten 2-3 hétig erjesszük.
A fermentálással készült jalapeño izgalmas tartozéka lesz a salátáknak, körete a húsoknak, de kísérhet rágcsálnivalókat is.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.