Móricz Zsigmond, jó stílusban megfogalmazott szegedi szemléi közben, végre elérkezett Szeged legmeghatározóbb eleméhez. A Paprikaszagú levegőben, a Szegedi paprika c. fejezetben szemléletesen mutatja be a kistermelők, kikészítők sorsát és a hírhedt paprika-rendelet hatásait:
Hétfőn Szegeden különös módon „alakult meg” az első termelési és értékesítési szövetkezet. A háború óta minden közgazdasági szakembernek s minden publicistának mindennapi litániája a termelő szövetkezetek felállítása. Abban az anarchiában, mely a magyar agrártermelés területén van, ez az egyetlen módszer, hogy rendet, irányított gazdálkodást s eladási sikert lehessen elérni. A kormány végre erélyes kézzel nyúlt bele a kérdésbe, s az első pont, ahol meg akarja vetni a lábát, a paprikakereskedés szabályozása. Valóban alkalmasnak látszik erre a kísérletre, mert ennél a cikknél hosszú fejlődés után a művelési terület egységes, és maga a cikk nem túlságosan komplikált.
A paprikatermelés kerete
Egy kiskátét állítok össze az olvasó számára, hogy könnyen meg lehessen érteni, miről van szó.
Magyarországon csak két helyen termelnek nagyban paprikát, Szegeden és Kalocsán.
Szegeden 6313 kat. holdon, 5864 kistermelő, körülbelül 15 000 métermázsa őrölt fűszerpaprikát állít elő. Ez tehát 150 vagon. Mivel az utolsó 16 év átlaga évi 240 vagon, így maga Szeged körülbelül kétharmadát adja az egész mennyiségnek. Kalocsa egyharmadát. Ennek az értéke körülbelül három millió pengő. Az idén rekordtermést várnak, és 4-500 vagonos termésre számítanak. Ez nyolc-tíz millió pengős üzletet jelent. A múlt évi termésből körülbelül 700 000 pengő árát szállították ki külföldre, a többit a belfogyasztás vette fel.
A kistermelő
A paprikát nagyon gondosan művelt, háromszor megszántott földbe, szálanként palántálják. Háromszor megkapálják, háromszor vagy négyszer szedik, a hüvelyeket zsinegre fűzve, nagy füzérekben szárítják, és ebben a formában adják el a kistermelők a szegedi piacon.
Egy hold földön terem átlag 150 füzér paprika. Ennek a piaci ára 300-400 pengő. Ezt terheli 276 pengő költség. Ebben benne van a földbérlet ára 60 pengő, munkadíj 200 pengő s 16 pengő adó.
A kistermelő, ha drágábban adja el, ez az ő külön nyeresége. Nem lehet azt mondani, hogy abnormális bevétel ahhoz az óriási munkához, amit végeznie kell. A család apraja-nagyja tavasztól őszig, s hajnaltól éjszakáig, „látástól vakulásig” be van fogva és le van foglalva a munkával. A termelő a paprikafüzéreket a „kikészítőknek” adja el, mert csak most kezdődik a külön munka, s erre a legtöbb termelő már nem vállalkozik.
A kikészítők
Ez egy nagy külön kaszt a paprikatermelés területén. A kikészítők szegény emberek. Ez évben van 618 kikészítőnek engedélye, de csak körülbelül 200-an dolgoznak állandóan. Egy kikészítőnek 2-300 pengő tőkéje van, míg azt az árult fel nem dolgozza, amit azon vehet, addig új vásárlásba nem bocsátkozik.
A kikészítés abban áll, hogy a paprikahüvelyt felhasítják, a szárat, a magházat, a „csumát” kivetik, ebből a paprikamagot két-három óra hosszáig tapossák az ártézi kutak mellett épített betonmedencében. Szörnyű munka, a lábukat felmarja, éjjel nem tudnak aludni, s a taposók éjjel-nappal sorban állnak a kutaknál, hogy sorra kerülhessenek. A száraz paprikahéjat, amit fűtött helyiségben szárítanak, tűzifa tüze mellett, megtörik, a kimosott és szárított maggal összekeverik, és zsákokban szállítják a malomba. Ezzel a kikészítők munkája véget ér.
A malom
Számos malom van Szegeden és a termelő területeken. Megható a molnárok és molnársegédek képe. Paprika-vörösek, ruhájuk át van itatva paprikaporral. Van olyan paprikafaj, amit csak gázálarccal lehet elkészíteni. A malomban egy járlat naponta 80 kilót őröl, van húsz járlat, így 16 mázsát tudnak naponta előállítani. Az őrölt és kiszitált paprika zsákokba kerül.
A zsákokat a városi vegyészeti hivatal kétszer is leplombálja, s a zsák kilyukasztott falán át vesz belőle mintát, s ennek az alapján állapítja meg a minősítést. Amint a zsák le van plombálva, tovább a malomnak sem szabad hozzányúlnia, megy a kereskedelembe.
A paprikakereskedők
Külön cégek foglalkoznak a belföldi fogyasztással és külön cégek az exporttal. Mindenkinek évtizedes múltja s állandó vevőköre van, amelyet folyton kezel. Az exportőrök óriási munkával kidolgoztak egy külföldi vevőkört, például Amerikában is jelentékeny területet szerveztek a magyar paprikának, ami nem kis dolog az óriási spanyol versenyben. Spanyolország körülbelül 20000 vagon paprikát dob a piacra, míg Magyarország egész exportja nem több 45 vagonnál. A spanyol paprika nagyon veszélyes konkurens, mert nem ínyenc a paprikakérdésben. Tömegárut produkál. És teljesen csípősség nélküli paprikát hoz forgalomba, míg a magyar paprika ínyencségi értéke éppen abban van, hogy különböző csípősségű paprikafajokat állítanak elő.
A magyar paprika dícsérete
A szegediek éppoly büszkék a paprikájukra, mint a tokaji hegyvidék a borára. A szegedi paprika a legnagyobb olajtartalmú, lisztje oly kitűnő, hogy például salakot nem hagy, az ételben tökéletesen oldódik, nyújthatósága olyan, mint az aranyé. A cigarettapapír tizedrész vastagságára el lehet nyújtani, s lapokban is lehet előállítani. Ezek mind minőségi értékek, sajnos éppen ezeket a kvalitásokat csak a magyar fogyasztó tudja méltányolni, a külföldi csupán egy értéknek veszi a spanyol paprikával, sőt gyakran garanciát kívánnak, hogy nem lesz semmi csípős ereje.
Szövetkezet a láthatáron
A szegediek alapjában véve nagyon meg vannak tisztelve, hogy a kormány ennek az öt-nyolcmilliós üzletnek olyan fontosságot tanúsít, hogy kiemeli az összes üzletfajok között. Első kérdésünk éppen az, hogy vajon a kormány a jövőben minden ötmilliós üzletet ki akar-e sajátítani.
A kormány a Hangyát bízta meg a paprikaőrlemények kezelésével. Valóban az érdekeltek felfogása szerint semmi egyebet nem is akar, csak kézben tartani a paprikakereskedelmet. Ezért nem avatkozik bele a termelésbe, sem az eladásba. A kistermelők tovább folytatják munkájukat, ha egyenként egy-egy két pengős részvényt jegyeznek. A kikészítőkkel sem foglalkozik azon túl, hogy minden kikészítőnek 25 részvényt kell befizetnie, 50 pengő értékben. A kereskedelem is végezni fogja a maga munkáját, a Hangya csupán azt teszi, a mai tervek szerint, hogy a paprikamalomból a saját raktáraiba szállíttatja be a paprikát, s onnan adja ki a kereskedőknek a megállapított kontingens szerinti mennyiséget.
A közvélemény nyugtalan
A hétfői alakuló közgyűlésen a legnagyobb mértékben megnyilvánult a hetek óta tartó izgalom.
Eleinte bizakodással várták az eseményeket. Bizakodásra sok okuk volt. „Sok jóval kecsegtetett bennünket” – mondta egy kistermelő tegnapelőtt, kint a mezőn. A bizakodás oka az volt, hogy a kormány részéről kibocsátott hírek szerint a Hangya minden mennyiséget felvesz szabott árakon.
Ebből arra következtettek, hogy úgy lesz a dolog, mint a dohánnyal. Monopólium. A kormány szerve egyszerűen felveszi a termést. Ez megnyugtató lett volna négy év előtt; 1932-ben ugyanis, mikor a paprikát semmi áron sem lehetett eladni, a kistermelők képviselői kérték a kormánytól, hogy csináljon valamit, s mentse meg a termelést. Most viszont nagy rémülettel veszik tudomásul, hogy amikor a paprika a szabad forgalomban váratlanul szép árakat ért el, a limitált árak messze alatta maradnak a piaci forgalmi áraknak.
Nem szabad elfelejteni, hogy itt igen „gyenge kezekről” van szó, akiknek már tíz-húszfilléres árkülönbözet is jelentékeny.
Kisguczi gazda egyszerűen megmondta:
– Kérem, jó vót az a spekula… Most nagy baj van, ha nem lehet lutrizni.
Ellenben a nagykereskedők az utolsó napokban megnyugodtak, egyrészt azért, mert megnyugtatást nyertek, hogy megkapják a maguk kontingensét, s ez nekik kényelmesebb, mint a piaci beszerzés, másrészt azért, mert a spanyol háború miatt jelentékeny amerikai megrendelést kaptak. Az utolsó hetekben naponta egy vagon megrendelés futott be, amire eddig nem volt példa.
Rémhírek
Tagadhatatlan azonban, hogy mint minden háborúban, itt is megjelennek a rémhírterjesztők. Ilyeneket mondanak:Mi lesz, ha túl nagy lesz a termés? Lesz-e a beváltószervnek 8-10 milliója a befektetésre? S ha lesz, honnan lesz?
- Mi lesz, ha a Hangya nem tudja eladni az egész felvásárolt mennyiséget? Például, ha 200 vagon fölösleg marad, nem fogják-e csökkenteni a jövő évben a termelési területeket? … Erre a mai közgyűlésen a Hangya-elnök nyilatkozott is, hogy ha fölösleges, illetve eladhatatlan mennyiség marad, akkor „megsemmisítik” a maradékot… Ezen a kistermelők mélyen megütődtek. Hogy a híres-neves szegedi paprikát elégessék! Az egyfelől hihetetlen, másfelől Isten ellen való.
- Mi lesz, ha a kistermelő rájön, hogy mindegy, milyen minőségű paprikát termelnek? Szakemberek biztosra veszik, hogy pár év alatt le fog romlani a minőség. Abbahagyják a szűktermő, régi, nemes fajokat, s majd kövér és nagy hozamú silány paprikára térnek át.
- Mi lesz, ha a belföldi árat túl magasra emelik, s kevesebbedni fog a fogyasztás? Mert számításuk szerint a beváltási árat a belföldi piacra fogják kivetni, s az exportot ezzel teszik lehetővé. Egész biztos, hogy a szűzdohány mintájára meg fog jelenni a „szűzpaprika”.
- Mi lesz, ha az adminisztráció oda jut, ahová a „Haditermény” idejében. Mert voltak már olyan idők, amikor be kellett szolgáltatni a paprikát, s akkor is csődöt mondott az egész adminisztráció.
A szövetkezeti elvről
Mindenekfelett arról vitatkoznak a szakemberek, hogy ez az egész Hangya-kísérlet hová számítandó?
A termelők azt állítják, hogy nem termelő szövetkezet. A kiskereskedők, hogy nem értékesítő szövetkezet. Valamennyien megegyeznek abban, hogy itt csupán arról van szó, hogy beleavatkozás történik a termelés és eladás rendjébe, abból a célból, hogy valaki valami hasznot vegyen le a közösség munkájából.
Egy kikészítő szegényasszony ezt így kiáltotta el:
– Nekünk kell ötven pengőket befizetni, hogy abból megvegyék a mi paprikánkat!
– Ne sírjon! – kiáltott rá a társa. – Egy esztendő múlva meglátjuk, mi lösz… Hogy kinek marja ki a szömit a paprika, neki-e vagy nekünk?
Húszezer lélek él itt paprikából. Nem volt szerencsés politika a paprika-rendelet.
Az Est, 1936. aug. 26.
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.