A Röszkei Rózsapaprika Nappal a közösségépítés és a hagyományteremtés volt a célunk. Talán jó úton járunk, hiszen immár negyedik alkalommal készülünk az eseményre. A tematikába azonban idén kerül egy új elem: Lássuk, milyen szerephez jut majd a biodiverz kiskert!
Paprikás közösségépítés – ahogy azt megszoktuk
Ha valaki járt már az előző három rendezvényünk valamelyikén, a most következőn sem fogja hiányolni, amit korábban már megszeretett. Egy napra újra a régi paprikások bőrébe bújunk, hogy munkájukat felelevenítve még büszkébbek lehessünk közös örökségünkre.
Újra megpróbálkozunk a paprikafűzéssel és -töréssel, ahogy az igazi kikészítők tették a múltban. A régi idők alaposabb megismerésére tárlatvezetést tartunk a Paprika Múzeumban, a kiállítás befogadását pedig interaktív elemekkel, kvízjátékokkal színesítjük.
A múlt után a jelent prezentáljuk, hiszen az üzem bejárásával a paprikafeldolgozás mai módszerei is láthatóvá válnak. Meglesz a lehetőség a friss paprika beszerzésére is, október 13-ra már az idei őrleményt fogjuk értékesíteni.
Természetesen nemcsak megvásárolni, hanem megkóstolni is lehet. A hangulatot most is közös bográcsozással fokozzuk.
Reméljük, a IV. Röszkei Rózsapaprika Nap is igazi, közösségi élmény lesz. Várjuk a nagyszülőket és az unokákat, a szegedieket és a turistákat, a paprikatörténet szerelmeseit és mindenkit, aki tartalmas kikapcsolódást keres.
A biodiverz kiskert jelentősége
Eddig ismerős, igaz? Az idei eseményen azonban egy, a paprikánál tágabb fogalom is a fókuszba kerül: A biodiverz kiskert.
Többször írtunk már róla, hogy a röszkei Beretzk Péter Klubbal elnyertünk egy pályázatot, amit a múzeumi kiskert biodiverzitás jegyében történő fejlesztésére fordítunk. A kertben folyó munkákról, illetve a környezetvédelemhez, fenntarthatósághoz köthető világnapokról egy külön sorozatban (a Kerti körképben) számoltunk be.
Most élőben is láthatja mindenki, mire jutottunk! A biodiverz kiskert bemutatja a talajtakarás fontosságát, a méhlegelők és rovarhotelek kialakítási lehetőségeit. Frissen telepített gyümölcsösünkben a Dél-Alföldön honos fajták kaptak helyet, a fűszernövények között pedig olyan, páratlanul változatosan hasznosítható növények, mint például a levendula. Még a holt faanyagok és virágzó „gyomok” is jelentőséggel bírnak. Az ökoszisztéma minden apró építőkövére sok más tégla támaszkodik.
Szeretnénk, ha a biodiverz kiskert sokakat inspirálna. Aki szívesen kialakítana egy hasonlót, (és október 20-ig még az értékes nyereményekért is versenybe szállna) csatlakozzon bátran az MTVSZ A mi sokszínű kertünk című kampányához.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.