Külön világnappal büszkélkedhet a radírgumi, a kutyakeksz és a párnacsata is. Az előbbi felsorolás után talán nem is hangzik olyan meredek állításnak, hogy a fűszeres és csípős ételek rajongói is kaptak egy ünnepi dátumot: Január 16-át.
A fűszeres és csípős ételek gazdag múltja
Bár a csípős ételek világnapjának – mint annyi más, mesterségesen létrehozott ünnepnapnak – az eredete nem tisztázott, a fűszerhasználat története mégis az idők kezdetéig nyúlik vissza. Legalapvetőbb fűszerünket, a sót, már minden nagy ókori civilizáció használta. A só fizetőeszköz volt, lelőhelyei mellé városok települtek, a sóbányák birtoklásáért harcok folytak.
Ahogy a mezőgazdasági tevékenység fejlődött és a gabona- és kásanövények egyre nagyobb szerepet kaptak a táplálkozásban, úgy értékelődött fel a fűszerek jelentősége is. Az ásványi eredetű só mellett a növényi származékok ételízesítő funkciója is meghatározóvá vált.
Elődeink korán felismerték, hogy bizonyos fűszereknek a levele fejt ki aromás vagy éppen antibakteriális hatást. A Mediterráneum népei régóta ismerik és használják a babért, a kapor és a tárkony pedig például a Kárpát-medencében is honos levélfűszerek. A virág(zat), a leveles szár vagy éppen a gyökerek mellett sok esetben a növények termése is használható fűszerezésre. Lássuk tehát a paprikát!
Ízesít, energiát ad, gyógyít, fertőtlenít. Az erős paprika dicsérete
Azonkívül, hogy a magyar halászlé vagy pörkölt elképzelhetetlen csípős paprika nélkül, a fűszer komoly jelentőséggel bír a latin-amerikai és a dél-ázsiai gasztronómiában is. Erős baktériumölő hatásának a trópusi égöv alatt mindig hasznát látták, de hazánkban is alkalmazták például vágott sebek kezelésére.
A csípős hatást kiváltó vegyület, a kapszaicin, egy egészségügyi jolly joker. Kordában tartja a vércukorszintet, enyhíti a migrént, hatékonyan kezeli a torokfájást és a légúti megbetegedéseket. Értágító hatása miatt, kozmetikumok alapanyagaként, a szépségipar is használja.
Természetesen ez is, mint minden más, csak a mértékletesség elvét is betartva érvényesül. A nagy mennyiségben fogyasztott csípős ételek károsíthatják a gyomrot és a bélrendszert.
Egy tál gőzölgő, pikáns chili, curry vagy éppen töltött káposzta azonnal átmelegíti a fogyasztóját. Ami, valljuk be, jól is esik a fűszeres és pikáns ételek januári világnapja táján. Fogyasszuk hát jó étvággyal a paprikával ízesített fogásokat!
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.