A hagyomány szerint múlt vasárnap, azaz szeptember 8-án a paprikatermesztők jelentős határnaphoz érkeztek. Kisboldogasszony ünnepét ugyanis a paprikaszedés kezdetével társították. Szeged környékén úgy tartották, Fecskehajtó Boldogasszony indítja útnak a költöző madarakat, és ad jelt a betakarítás megkezdésére.
Napjainkra természetesen már jócskán megváltoztak a körülmények, a gyorsan melegedő éghajlat miatt a paprikaszedés gyakran már augusztus végén is időszerű. Idén már néhány helyen lehetséges a korai, palántázott fajták szedése, az igazi terméshozamot azonban későbbre várjuk. Termelőink múlt hétvégén kezdték el a paprikaszedést, hamarosan kiderül, hogy a termésbecslésünk
beigazolódik-e.
Ahogy már korábban is utaltunk rá, az idei extrém meleg augusztusban az érés a súlygyarapodás rovására ment, kisebb hozammal számolnak a gazdák. Sajnos az évjárat mennyiség szempontjából sem a legjobb: A május végi, június eleji hideg esők miatt későn ültettünk, és a június végi néhány napos ködös reggel nem segítette a terméskötést.
Paprikaszedés akkor és most
Akármikor induljon is a szedés, van néhány alapszabály, melyekhez ugyanúgy alkalmazkodnunk kell, mint elődeinknek. Fűszerpaprikát csak akkor lehet leszedni, mikor a termések már teljesen bepirosodtak. Csak ebben az állapotban alakulnak ki a minőséget meghatározó vegyületek, például festékanyagok, illóolajok, ásványi anyagok és a paprika csípősségéért felelős kapszaicin.
A paprikaszedés több alkalommal zajló, nehéz, „derékszögű” munkafolyamat. A folytonos növekedésű paprikafajták termései szakaszosan érnek be, először az alul elhelyezkedő hüvelyek szedhetők. Igazán jó minőségű őrlemény alapanyaga az előszödés vagy a másodszödés során szüretelt paprika lehet.
A majdani törött paprika színvonalát a kézi szedés módszere is emeli. Így el lehet különíteni a napégette, beteg, esetleg „kormos” (félig éretlen) csöveket az igazán pirosra érettektől. Gépi szedést olyan paprikafajták esetében lehet alkalmazni, ahol a termések egyszerre érnek el nagyjából azonos érettségi fokot. Az így előállított őrlemény elmarad a kézzel szedett paprikából készült minőségétől.
Érés a szedés után. Az utóérlelés folyamata
Bár a leszüretelt hüvelyek teljesen pirosnak látszanak, valójában a sárga és a narancssárga színanyagok dominálnak bennük. Ennek az az oka, hogy a paprika – lévén trópusi származású – a mi éghajlatunkon nem érik be teljesen. Az érés folyamatát tehát érdemes a szedés után még „meghosszabbítani”. Ez az utóérlelés, melynek során biztosítjuk az őrlemény valóban intenzív, piros színét.
Az utóérlelés ma már leggyakrabban Raschel zsákokban történik, de az is előfordul, hogy nagy mennyiségű termést öntenek szilárd burkolatra, hogy a hüvelyeket átjárja a napfény. Az autentikus módszer természetesen a paprikafüzérek készítése, és eresz alatt történő felakasztása volt.
Az utóérlelés során – csakúgy, mint a termesztés más mozzanatainál – az időjárás kiszolgáltatottjai vagyunk. A néhány nappal korábbi óriási vihar is azt bizonyítja, hogy bármikor előfordulhatnak váratlan események. Egy tartósan esős időszak nagyon sok kárt okozhat, míg egy hosszú, meleg ősz nagyszerű őrleményt biztosítana a következő szezonra. Reménykedünk tehát a legjobb időjárásban, és hamarosan újra jelentkezünk a friss hírekkel!
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.