Március 15-e nekünk, magyaroknak, mindig is a szabadság(vágy) ünnepe, az 1848-as forradalom és szabadságharc emléknapja lesz. Nemzetközi szinten azonban ez a dátum a fogyasztóvédelmi világnap idejét is jelöli. Mai bejegyzésünk ezért arról fog szólni, mit jelent a fogyasztóvédelem a fűszerpaprika-előállításban és -kereskedelemben.
A fogyasztóvédelmi világnap
A világnap eredete John F. Kennedy amerikai elnökhöz kötődik, aki 1962-ben tett egy nyilatkozatot, melyben a négy alapvető fogyasztói jogról beszélt. Utóbbiak alatt a biztonsághoz, az információhoz, a választáshoz és a képviselethez való jogot értette. A fogyasztóvédelmi világnap az 1980-as évek elejére intézményesült igazán, ma már számos országban ünneplik.
A magyar fogyasztóvédelmi törvény 1997-es, és Kennedy eredeti meghatározásán kívül a vagyoni érdekek védelméről és a hatékony jogorvoslatról is rendelkezik.
A paprikaőrlemény gyártására és a termék forgalmazására fogyasztóvédelmi szempontból sok dolog érvényes, amit már az élelmiszer-biztonságról szóló cikkünkben is érintettünk.
Biztonságos élelmiszerek és tájékozott vásárlók
Már a múlt évszázadokban is – amióta a kereslet és a kínálat szükségletei intézményesített keretek között alakulnak – természetes, emberi igény volt, hogy fizetett szolgáltatásért minőségi termékhez lehessen hozzájutni. A portékáját téglaporral színező egykori paprikakereskedő alapvetően nem a hivatalos felelősségre vonást kockáztatta. Vásárlói bizalmát veszíthette el, a termelők tisztességes közössége pedig hátat fordíthatott neki.
A PaprikaMolnár fogyasztóvédelemhez kötődő gyakorlatai közül elsőként talán azt kell kiemelni, hogy a vállalkozás támogatja a helyi kistermelőket, magyar alapanyaggal dolgozik.
Az itt előállított őrlemény minőségét a növény kézi szedése is garantálja, a paprika átvételekor rögzített adatok (a dátum, a termés fajtája, súlya és a termelő neve) pedig az alapvető információkat biztosítják. A nyomon követhetőséghez a szárítóból kikerülő féltermék zsákjainak sorszámozása is hozzájárul.
A biztonság érdekében a raktárban elhelyezett paprikászsákokat óvják a rágcsálóktól, rovaroktól, erre a célra szakemberek külön csapdákat helyeznek ki, melyek helyét térképen jelölik. Az őrlés során használt gépek rendszeres tisztítása és karbantartása is a fogyasztók biztonságát szolgálja.
A gyártási folyamat közben sem szünetel az őrlemény állandó vizsgálata. A fűszerpaprika mikrobiológiai ellenőrzése, színének, ASTA-értékének megállapítása mind hozzájárul ahhoz, hogy kifogástalan termék kerüljön a vásárlók asztalára.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Frissen megjelent kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: A bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól, a paprikás néprajzi örökségről, Szeged paprikás városrészeiről, helytörténetéről. A Múzeum anyagainak bővítéséhez továbbra is kérjük Olvasóink segítségét. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.