Az elmúlt hetekben számos hírt osztottunk meg a saját házunk tájáról, ebben a cikkben viszont nagyobb léptékben szeretnénk gondolkodni. Mivel tisztában vagyunk vele, hogy a saját gondjaink, örömeink valójában általános, országos szintű folyamatok leképeződései, a hazai paprikatermesztés és -kutatás lesz a témánk. Az összefoglaló Pék Miklós kutató nemesítő kiváló írására támaszkodik.
A magyar paprikatermesztés körképe – Sokasodó problémák
Komoly nehézségekkel természetesen nemcsak a paprikatermesztés, hanem az egész agrárium találkozik. Bár a nagyarányú gépesítés sok tekintetben megoldást jelent, mégis általános probléma a növényápolást és -betakarítást végző kétkezi munkaerő hiánya.
Az olcsó, külföldi termék képviselte konkurencia szintén az egyik első a paprikatermesztés válságát generáló okok között. A KSH adatai szerint főleg az Európai Unión kívülről, elsősorban Kínából áramlik féltermék Magyarországra. A külföldről származó és a hazai feldolgozóiparban használt paprika aránya a hazai fogyasztás kétharmadát teszi ki.
Ahogy mi is írtunk már róla, a klímaváltozás is egyre komolyabb kihívások elé állítja a magyar fűszerpaprika-termesztést. A hazánkban hagyományosan nevelt fajtákat évtizedekkel ezelőtt nemesítették ki. Azóta azonban jócskán emelkedett az évi középhőmérséklet és sorra dőlnek meg a nyári rekordok, ezzel párhuzamosan viszont csökken a csapadék mennyisége.
A fenti körülményekből egyértelműen következnek az ehhez hasonló, ijesztő statisztikák: A szabadföldi termőterületek aránya a harmadára csökkent, ha összehasonlítjuk az 1990-es és a 2020-as átlagot.
A megoldás lehetőségei
Tekintetbe véve a globalizáció folyamatait és az egész bolygót érintő éghajlatváltozást, általános megoldásról beszélni talán nem is lehet. Mégis, jónéhány változtatást eszközölhetünk, hogy a fűszerpaprika ágazat válságát mérsékeljük.
Pék Miklós nemesítőként az új, ellenállóbb fajták kinevelésének és nagyarányú termesztésének lehetőségét hangsúlyozza. Cikkéből kiderül, hogy „a klímaváltozás miatt az utóbbi tíz évben elsősorban a fűszerpaprika terméshozamot csökkentő vírusok (uborka- és dohány mozaik vírus) okoztak mennyiségi és minőségi problémákat.” Jelzi, hogy a MATE KERTI Zöldségkutatási Központ kalocsai telephelyén évek óta kísérleteznek, hogy új hibridek létrehozásával megfelelően kezelni tudják a nehézségeket.
A paprikatermesztés ösztönzésében nagy súllyal esnek latba az önkormányzati, állami vagy európai uniós támogatások is, amik a helyi kistermelők munkáját segítik.
Mi kiemelnénk még egy szempontot, ami talán kedvezően befolyásolja a magyar paprikatermesztést – vagy a magyar fogyasztók vásárlási szokásait. Azt az edukációs tevékenységet, amit már évek óta folytatunk, és aminek sikereire méltán vagyunk büszkék. A széles körű ismeretterjesztést, melynek során paprikatörténeti kiállítást hoztunk létre, könyvet és blogot írtunk, programokat szerveztünk, használtunk pályázati forrásokat és a média lehetőségeit. Mindig hangsúlyoztuk: Büszkék lehetünk a lokális értékekre, a szegedi paprika kincs, amit nem hagyhatunk elveszni.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.