A múlt héten közölt farsangi cikkünkben röviden összefoglaltuk a vízkereszttől hamvazószerdáig tartó időszak jellemzőit. A felsorolásból nem maradhatott ki az ünneplés egyik legalapvetőbb velejárója, a bőségesen terített asztal sem. Ígéretünkhöz híven az általános leírások után most konkrét ötletekkel is szolgálunk. Az alábbi két recept kipróbálása garantáltan fokozza a farsangi élvezeteket.
A farsangi sonkás kifli készítésekor első lépésként összeállítjuk a gazdag tölteléket rejtő ugyancsak gazdag tésztát. 30 dkg túróhoz 30 dkg lisztet adunk, esetleg egy kanálnyi tejfölt is, ha a hozzávalók nehezen állnak össze. Szükség lesz továbbá 25 dkg margarinra és egy csomag sütőporra is. A keverékhez ízlés szerint sót szórunk, az alkotóelemeket alaposan összedolgozzuk, majd a tésztát rövid ideig állni hagyjuk. Később vékonyra kinyújtjuk, és háromszögeket vágunk belőle.
A kiflik közepébe kerülő töltelékhez 20 dkg sonkára lesz szükség. A finom sonkát önmagában is felhasználhatjuk, még ínycsiklandozóbb lesz azonban a farsangi kiflink, ha a következőképpen készítjük elő: Zsírban pirítsunk meg egy kis fej hagymát, adjunk hozzá törött paprikát, majd süssük együtt a sonkával. Ha szeretjük az erőset, próbáljuk ki bátran a csípős őrleményt. A tölteléket kanalazzuk a tésztaháromszögek közepébe, majd tekerjük fel őket, a hosszabbik oldaluk mentén. A kifliket kenjük meg tojássárgájával, majd 180 °C-ra előmelegített sütőben süssük őket aranybarnára.
A most következő desszert pedig mi is lehetne más, mint a farsangi időszakban elengedhetetlen fánk? A számtalan verzióban létező csemege közül válasszuk most a Dél-Alföldön, így Szegeden is nagyon kedvelt csörögét (vagy csőregét).
Először itt is a tésztát készítjük el: Egy nagy tálban 40 dkg liszthez morzsoljunk 10 dkg margarint, majd keverjünk hozzá egy teljes csomag vaníliás cukrot, egy fél csomag sütőport és egy csipet sót. Szükség lesz még 3 evőkanál tejfölre és két tojásra, így a tésztát már összedolgozhatjuk.
A tésztát lisztezett felületen körülbelül fél cm vastagságúra nyújtjuk ki, majd rombuszokat formázunk belőle. Közepükbe vágást ejtünk, melyen átbújtatjuk az alakzatok egyik sarkát, így alakulnak ki a forgácsfánk jellegzetes figurái. A fánkokat forró olajban sütjük meg, utána bőségesen meghintjük porcukorral, és frissen, lekvárral együtt tálaljuk.
Jó étvágyat! 🙂
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.