Kerti körkép elnevezésű, a környezetvédelemhez és a fenntarthatósághoz kötődő cikksorozatunkban gyakran hivatkoztunk „A mi sokszínű kertünk” című kezdeményezésre. A felhívás célja az volt, hogy a pályázók a saját kiskertük határain belül tapasztalhassák meg az élőlények és életközösségek számtalan kapcsolatát, a biodiverzitás jelentőségét. A program november közepén lezárult, eredményeinek ismertetésébe pedig mi is bekapcsolódunk.
A mi sokszínű kertünk. Virágzó változatosság egy talpalatnyi földön
A címben szereplő kampányt az MTVSZ (a Magyar Természetvédők Szövetsége) dolgozta ki és ajánlotta, a célközönség pedig igen változatos volt: Egyéni pályázókat, munkahelyeket, közösségeket, családokat, oktatási és nem oktatási intézményeket igyekeztek megszólítani, hogy kreatív, élőhelybarát kertek létrehozásával tegyenek a biológiai sokféleség megőrzéséért.
Elsődleges céljuk annak bizonyítása volt, hogy bármilyen kis terület lehet a természet része, ha megfelelően gondoskodnak róla. A felhívásra több, mint 500 kép érkezett, az ország minden szegletéből.
Ahogy a pályázók köre, úgy a nyeremények is igen változatosak voltak: Az egyéni, családi és közösségi pályázók például madárodúkat, denevérodúkat, természetvédelmi könyveket, játékokat, madáritatókat nyertek. Az oktatási intézmények zöldítőcsomagokat kaptak, terepi kirándulások lehetőségét.
A kezdeményezés szakmai vezetője, Dr. Gyulai Iván, így zárta az eseményt: „Szeressenek minden élőlényt! Amelyikről tudják, hogy miért jó, hogy van, azért, amelyikről meg nem tudjuk, hogy mi a szerepe, azt tiszteljék, mert minden élőlénynek megvan a helye, csak esetleg mi nem ismerjük.”
Biodiverzitás a Röszkei Paprika Múzeum kertjében
A mi sokszínű kertünk célkitűzéseit szem előtt tartva alakítottuk mi is a múzeumkertet. Ahogy egy korábbi cikkünkben már összefoglaltuk, igyekeztünk a talaj kezelését, a víz használatát és a különböző életközösségekről való gondoskodást is biodiverzitás-barát módon intézni.
A múzeumkert vízutánpótlásánál nagy segítséget jelentett, hogy saját kutunk is van, de igyekeztünk az esővizet is hatékonyan használni. Gondoskodtunk a talajtakarásról (avarral, mulccsal) is, hogy a föld tápanyag- és nedvességtartalma ideális maradjon.
Mivel meghagytunk holt faanyagokat és rovarhoteleket is telepítettünk, figyelembe vettük a fülbemászók, katicák és más ízeltlábúak igényeit, növelve ezzel a terület biológiai sokféleségét.
A gyepet tarkító százszorszépek, lóherék biztosították a méhlegelőt – és ezzel együtt a beporzást is, ami minden sikeres kerthez elengedhetetlen feltétel.
A mi sokszínű kertünk gazdag növénytárslásokkal is büszkélkedhetett: Dekoratív cserepes virágok csalogatták a rovarokat, az őshonos gyümölcsfák pedig a terület eredeti flórját idézték.
Bár a kampány lezárult, üzenetére jövő tavasszal is emlékezni fogunk. Továbbá arra biztatunk mindenki mást is, hogy a saját kerítése mögül is kapcsolódjon a természethez! A biológiai sokféleség növeléséhez jó tippeket adnak az MTVSZ kiadványai!
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.