Kedvenc kiadós, magyaros ételeink – például a töltött káposzta, a halászlé és természetesen a pörkölt – sosem kerülhetnének az asztalra töltött paprika nélkül. A palántától a pörköltig azonban hosszú út vezet. Új poszterünk 10 lépésbe sűrítve tálalja az őrlemény előállításához szükséges hosszú időt és rengeteg munkát.
Először is emlékezzünk vissza a kezdetekre. A paprikát nem véletlenül nevezték törökborsnak, hiszen török közvetítéssel jutott el hozzánk. A Fagyosszentek után kiültetett palánták szedésére, sok locsolás és kapálás után, ősszel két alkalommal kerül sor.
A termések még a szedés után is érnek, a hosszú napfürdőt utóérlelésnek nevezik. Szárítás után egy alapos mosás következik.
Fürdés után a paprikahüvelyek „szaunáznak”. A szárítóból frissen kikerült darabok éppen olyan roppanósak, mint a krumplichips. A törést régen külűvel végezték, a napjainkban használt gépek kapacitása ennek éppen százszorosa!
Az őrlemény 3 malomkőpár között finomodik, majd 50 kg-os zsákokban várja, hogy végre a konyhába is eljusson.
Az édes vagy csípős, durva vagy finom darálású fűszerpaprika a zsiradékon dinsztelt hagymára szórva legalább százféle fogás alapanyaga lehet!
Így jutottunk el a palántától a pörköltig! 🙂
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.