Múlt heti cikkünkben újra foglalkoztunk a mihálytelki malomtulajdonos Szánthó családdal. Szó esett a Szánthó Mihály és Fiai cégről, a jelentős technikai újításnak számító szabadalomról és a család szerepéről a paprikalázadásban. Mai írásunkban arról számolunk be, mi történt a család tagjaival a templom előtt történt összecsapás után, és hogy a későbbiekben milyen lehetőségeik voltak a boldogulásra.
A korabeli sajtó közvetlenül az eset után így tudósított: „A sebesültek közt van Szánthó Lajos szentmihálytelkei paprikamalom-tulajdonos. Bordarepedés miatt ápolják a közkórházban. Azt állítja, hogy mikor a többi Szentmihályteleken letartóztatott emberrel őt a malomhelyiségben elsőízben kihallgatták, a rendőrök összeverték. Szánthó benn volt a városban, amikor arról értesült, hogy rendőrség vonult ki Szentmihálytelekre, s hogy éppen az ő malmában összegyűlt paprikát akarják lefoglalni. Ezért a városból ügyvédet, dr Barta Dezsőt hívta magával. Barta tanúja annak, hogy mikor Szánthó a rendőrségi kihallgatásra ment, nem volt semmi baja…”
A szentmihálytelki paprika-ribillió címet viselő cikkből világosan látszik, hogy az ügy hatalmas indulatokat generált. A kihallgatások után az ügyészség vádiratot nyújtott be Szánthó József malomtulajdonos és további 33 mihálytelki termelő ellen. A nekik felrótt vétségek között izgatás, súlyos testi sértés és hatóság elleni erőszak szerepelt. Bár a Szánthó család lépéseket tett a jogi védelem biztosítása érdekében, és kegyelmi kérvényt is benyújtottak, a tárgyalásokat többször elnapolták, az ügy csaknem 5 éven át húzódott. Ha ismét a korabeli újságokat vizsgáljuk, feltűnő, hogy A Röszkei paprikalázadás epilógusa című íráshoz az 1924. március 13-i dátum tartozik. Az ügyből Szánthó József végül szerencsésen került ki, a főtárgyalás menetét a kegyelmi kérvény elbírálásához igazították.
Miután lecsengett a paprika-ribillió, a Szánthó család csaknem húsz éven keresztül különösebb nehézség nélkül üzemeltethette újra az oly nagy becsben tartott malmot. A fivérek édesapja, Mihály, 1933-ban hunyt el, 86 tevékeny évet tudhatott maga mögött. A feldolgozás és értékesítés zavartalan folyását természetesen akadályozta a második világháború, az igazi csapás azonban 1950-ben következett be. A malmot államosították, egy időre katonák szálláshelye lett. A Szánthó testvérek nem tudtak megbékélni a gondolattal, hogy malmukkal többé nem ők rendelkeznek. Számos módszert kipróbáltak jogos tulajdonuk védelmében, de erőfeszítéseik haszontalanok maradtak. A továbbiakban földterületeik bérbe adásából igyekeztek keresethez jutni. A paprikamalom – egy család életet munkája, fejlesztések színtere, indulatok tárgya – eredeti formájában már nem létezik, nem őröl többé paprikát.
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.