Paprika… A fűszer elnevezése sajátos. Több nyelvben ugyanilyen vagy hasonló formában található meg, a magyar társalgások és a magyar asztali örömök asszociációját kelti. A piros őrlemény – és elnevezése – azonban nagy utat járt be, és nagy változásokon ment keresztül, míg mai formáját elnyerte. Hogy hogyan lett a törökbors végül magyar fűszer? Lássuk a történetet!
Indiai borsból törökbors. Amerikai és balkáni előzmények
Mint a kora újkori európai változások némelyike, a paprika elterjedése is Kolumbusz tévedésével kezdődött. Hogy a genovai felfedező nyugatra hajózva remélt Indiába jutni, az többek között a paprika megjelenését is eredményezte.
Az amerikai eredetű paprika első írásos említését Dr Chancának, Kolumbusz hajóorvosának köszönhetjük. Dr. Chanca egy levelében hivatkozott az Újvilágban termő „indiai borsra”, melyet impozáns dísznövénynek tartott, és hangsúlyozta bizonyos pozitív, élettani hatásait is. Arról is beszámolt, hogy az indiánok a növény termését ételeik ízesítésére használják.
A növény tehát eredetileg Spanyolországba érkezett meg, később azonban számos európai nép átvette. Hazánkba balkáni közvetítéssel kerülhetett, a kertibors, törökbors és az Erdélyben használatos pogánybors szavak legalábbis erre utaltak. Illetve jelzik, hogy a fűszer elsődleges funkciója a bors helyettesítése volt.
Bors, paprika és a Szeged környéki, igazi népszerűség
Az intenzív, csípős ételeknek már a középkorban is nagy kultusza volt hazánkban, a keleti luxust képviselő borsot azonban nem mindenki engedhette meg magának. A nyugatról érkezett paprika azonban egy idő után a népi konyha meghatározó elemévé vált, és bárki számára elérhető volt. A paprika tehát a bors helyettesítésére szolgált. Innen ered paprika szavunk is. A borsot jelentő peperi, piper szóból, a délszláv papar kicsinyítőképzős alakjából jött létre végül a magyar nyelvben a paprika szó.
A paprikát tehát kezdetben a népi konyha használta, valószínűleg ezért is nevezték magyarosnak a paprikával fűszerezett ételt. A 19. századra azonban kialakultak a tájkörzetek, a fűszer tulajdonképpen elvesztette általánosan magyar jellegét. A paprikatermesztés jellegzetesen szegedi és Szeged környéki foglalkozássá vált. Mindezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a Tisza parti városban a Paprika családnév is kialakult.
Valószínűleg nem komoly nyelvészeti kutatás eredményeként, de a röszkei népi humor is létrehozott egy magyarázatot a paprika szó eredetéről. Eszerint a paprika olyan erős, hogy megríkatja a papot is, azaz papríkató.
A paprika elnevezés napjainkra tehát a magyar nyelv szerves részévé vált, sőt nemzetközi használatának is magyar neve volt a kiindulópontja.
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.