Idén április 17-én nem csak a húsvét vasárnapot köszöntöttük. A Röszkei Paprika Múzeum immár fennállásának 14. évfordulóját ünnepelte! Ebből az alkalomból a 2008. óta eltelt évek legfontosabb eseményeiből és a múlt év legfrissebb híreiből gyűjtöttünk össze néhányat.
Ami a kezdetektől történt
A Röszkei Paprika Múzeum indulása egy nagy köteg régi irattal kezdődött, amit Molnár Albert vásárolt meg 2006-ban. Hamar kiderült, hogy a dokumentumok felbecsülhetetlen értékű kincset jelentenek. A malomtulajdonos Szánthó család hagyatéka a régi paprikás világ mindennapjaiba engedett bepillantást.
Mivel a cél mindig a fontos információk közzététele volt, két évvel később a Múzeum is megszületett. Utána gyorsan követték egymást az események: Érkeztek látogatóink Új-Zélandról, Kaliforniából, Dél-Koreából. Járt nálunk például Krencsey Marianne színésznő és Borbás Marcsi a Gasztroangyal stábjával.
Tavalyi visszaemlékezésünkben az új koronavírus-járvány okozta kihívásokról írtunk. A kényszerű zárvatartás hónapjait azonban igyekeztünk fejlesztésekre használni: Terveztünk például saját paprikás maszkot, új receptekkel kísérleteztünk, tökéletesítettük a webáruházunkat.
Az eltelt évek tapasztalatait mind egy fontos problémára adott válasznak éreztük. Úgy láttuk, a magyar fűszerpaprikához kötődő tudásanyagra, a hagyományok ismeretére komoly igény van, a téma azonban nem kap megfelelő hangsúlyt. A legnagyobb tavalyi vállalkozásunkkal ez ellen kívántunk tenni.
A Röszkei Paprika Múzeum múlt éve
Hosszú ideig tartó kutatómunka, írás, szerkesztés, képválogatás és pályázati adminisztráció után megszületett Molnár Anita könyve, A szögedi paprika. A szerző a Délmagyarországnak a közelmúltban adott interjújában így beszélt legfőbb motivációjáról: „Célom, hogy a legenda, amit a Szegedre látogató külföldiek és magyarok keresnek, a szegedi paprika története, ismét láthatóvá és megismerhetővé váljon.”
A nyomtatott eredményeken kívül digitális előrelépést is tettünk: A Múzeum csoportos tárlatvezetéseire már online is foglalható időpont.
Szintén az elmúlt év fejleménye, hogy a Beretzk Péter Természetvédelmi és Kulturális Hagyományőrző Klubbal szorosabbra fűztük a kapcsolatainkat. A civil összefogásnak és a közös pályázati eredményeknek is köszönhető, hogy tavaly októberben – hatalmas sikerrel – megtartottuk az I. Röszkei Rózsapaprika Napot.
Az október mozgalmas hónap volt! Ugyanekkor történt, hogy Molnár Anita eljutott a baszkföldi Espelette-be, és részt vett az ottani Paprikafesztiválon. Tapasztalatairól blogbejegyzést tettünk közzé.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Frissen megjelent kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: A bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól, a paprikás néprajzi örökségről, Szeged paprikás városrészeiről, helytörténetéről. A Múzeum anyagainak bővítéséhez továbbra is kérjük Olvasóink segítségét. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.