Mivel hamarosan kezdődik a Szegedi Nemzetközi Tiszai Halfesztivál – és már mi is nagyon készülünk! – ezúttal Szeged, a szegedi paprika és a szegedi halászlé közös múltját idézzük. A témát Molnár Anita A szögedi paprika című könyvének Halászlék, gulyások, paprikások és pörköltek című fejezete kiválóan feldolgozza.
A szegedi halászlé
„A szegedi halászlé fogyasztása és főzése a szegedi tájban és népének szokásaiban gyökerezik. Két legfontosabb hozzávalója a hal és a paprika. A kettő közül a hal az ősibb, természetes tápláléka a vízparti népeknek, ráadásul böjti étel, amit nem csak pénteken fogyasztottak a régi szögediek.
A szegedi halászlé ma is élő kultusza a 19. században kezdődött, egyidős a szegedi paprikával és a városiasodás, a szegedi vendéglátás fejlődésének köszönhető. Paprika és hal egymást népszerűsítette, erősítette…A szegedi paprikás halételek bizonyosan hozzájárultak a paprika elterjedéséhez és népszerűvé válásához.
A szegedi vendéglők nemcsak halat készítettek és nemcsak paprikával főztek, idővel mégis a halat is felszolgáló vendéglők és csárdák váltak a leghíresebbé…A 19-20. század fordulójára olyan kultusza lett a szegedi paprikás halnak, hogy a vendéglők halászcsárdákká >>nemesedtek<<.
A szegedi filézett pontyhalászlé receptje
A Fehértói Halászcsárdában (ami a Szeged környéki vendéglátóhelyek egyik ikonikus intézménye, egyben a Halfesztivál szervezője) így készítik a pontyhalászlevet:
Hozzávalók 10 főre:
4 kg egész ponty
2 kg vöröshagyma
3 dkg só
3 dkg őrölt pirospaprika
1 db hegyes erős paprika a tálaláshoz
„A halakat megtisztítjuk, hideg vízzel erősen leöblítjük és filézzük. A filét enyhén sózzuk, a tejet és ikrát a hűtőbe tesszük felhasználásig. A fejet, farkat, csontokat, a felkarikázott vöröshagymával – ha lehet, makóival – hideg vízben feltesszük főni és mérsékelt tűzön hal alaplét készítünk.
Közben hozzáadjuk a fűszerpaprikát, abból is szegedit, és addig főzzük, 2,5-3 órát, míg a halhús a csontokról le nem válik.
Amikor elkészült az alaplevünk, átpasszírozzuk (nem turmixoljuk!), és újra föltesszük a tűzre. Hozzáadjuk az időközben fölkockázott halfilét, sózzuk és 10-12 percig főzzük. Ekkor kerül hozzá a halbelsőség, amivel még 5-7 percet főzzük és, ha szükséges, ízesítjük. Tálaláskor szeletelt erős paprikát kínálunk hozzá.”
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.