Szent-Györgyi Albertről, a C-vitaminról, Nobel-díjas felfedezéséről és a paprika kulcsszerepéről már több alkalommal is írtunk. Emberi, már-már profán dolgokról viszont ritkán esik szó a tudóssal kapcsolatban. Ebben a bejegyzésben – igazodva a múló nyár és a lezáruló utazások hangulatához – Szent-Györgyi, három angol vendégkutató és egy vitorláshajó esete lesz olvasható.
Szent-Györgyi bejelentése: A tihanyi kutatóintézet vendégei eltűntek!
A Szegedi Egyetemi Tudástár 3. kötetének címe Szent-Györgyi Albert a Délmagyarországban és a New York Timesban. A forrás a sajtóanyag bemutatásával kevésbé ismert epizódokat összegez. A Délmagyarország egyik, 1933. július 18-i cikkének címe például A balatoni viharban eltűnt három angol tudós:
„A balatoni viharban vasárnap délután eltűnt a tihanyi kutatóintézet három angol vendége, egy férfi és két nő. A társaság vitorlás csónakon ment kirándulni a Balatonra, valószínűleg eltévedtek, hétfő délig még nem találták meg őket. Dr. Szent-Györgyi Albert, a szegedi egyetem professzora hívta fel az egyik kirándulóhajó kapitányának a figyelmét arra, hogy a viharban két angol nő és egy férfi küzd a hullámokkal. A professzor elmondotta, hogy a három angol délután kiment vitorlázni a Balatonra. Amikor találkozott velük, már nem voltak urai a vitorlának, de nem tudott segíteni rajtuk, mert két kisgyermekkel volt.”
A kaland szerencsésen ér véget
A cikk folytatásából kiderül, hogy a tihanyi vendégkutatókat kimentették az irányíthatatlanná vált vitorlásról:
„A hajó azonnal elindult a külföldiek keresésére, és az ítéletidőben a késő éjszakai órákig kereste az angolokat. Végül is kénytelen volt eredmény nélkül visszatérni. Az egész Balaton-vidék aggódik az angolok életéért…
A tihanyi biológiai intézet angol vendégei megkerültek. Amikor a Balatonon kitört a vihar, a szél ronggyá szaggatta vitorlájukat, lehorgonyozták a csónakot, a hullámok azonban kitépték a fenékhorgonyt, és tovább sodorták a hajót, amely 14 órai izgalmas hajózás után Balatonszemesnél ért partot.”
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szerkesztés alatt álló kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Megjelenése szeptemberben-októberben várható! Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: Információkat nyújtanak Szeged és a környék helytörténetéről, néprajzi örökségéről, a bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól. A Múzeum anyagainak bővítéséhez továbbra is kérjük Olvasóink segítségét. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.