Ahogy már évek óta, a Fehértói Halászcsárda és Szálloda idén is megrendezi a Szegedi Nemzetközi Tiszai Halfesztivált. Szeptember 1-jén XXVI. alkalommal kerül az óriásbogrács a Tisza-partra, válnak elérhetővé a minőségi kézműves termékek, színesítik koncertek a rendezvénysorozatot. Az esemény origója, végterméke és főszereplője – a halászlé – azonban olyasmi, aminek elnevezése Tömörkény István szerint alapos vizsgálatra szorul. Következzen a paprikás hal és egy szegedi irodalmár ízes elmélkedése!
Paprikás hal vagy halpaprikás?
A jó halászlé finom hallal és tüzes, szegedi fűszerpaprikával készül, ezt a megállapítást minden szakács tiszteletben tartja. Ahogy mi is, ezért vagyunk a Halfesztivál rendszeres látogatói. Tavaly például még a Kossuth Rádiónak is adtunk interjút, és A szögedi paprika egy példányát paprikafüzérrel együtt helyeztük el az országjáró kincsesládában. A könyv egy kínai forgatócsoport figyelmét is felkeltette. Idén nekik segítettünk a Once Upon a Bite címmel tervezett Netflix-sorozatban megjeleníteni a szegedi paprikát.
A paprika tehát a legfontosabb hozzávaló a szegedi, a bajai és a balatoni halászlében is. Lehet, hogy még a halnál is fontosabb? Tömörkény szóhasználata, a paprikás hal, valami ilyesmit sugall. A Pesti Hírlap 210. számában,1910. szeptember 3-án meggyőzően érvel a paprikás hal kifejezés és a magyaros étel igazi természete mellett:
„…Ma úgy hívják, hogy halpaprikás. Megkockáztattam azt a kijelentést, hogy ezt az ételt ugyanígy semmiféle halász nem nevezi annak, mert a neve nem halpaprikás, hanem paprikás hal. Mondván, hogy az ecetes halat nem nevezi senki sem halecetesnek.”
„…a szájhagyomány is így mondja, így mondják öreg halászok…”
„A paprikás ételek nem olyan régi dolgok, mint ahogy azt a mostani nagy elterjedtségükből gondolni lehetne. Hiszen húsz év előtt még Bécsben is a sótartó másik felében nem paprika volt, hanem törött bors.
1748-ban Franyó Rajmond piarista plébános pro Paprika 4 krajcárt adott ki, tíz év múlva Tapolcsányi Gergely rektor paprika palántákért 6 krajcárt és 39 krajcár ára paprikát vásárolt konvencióba a cselédségnek. Mifelénk ez az idő lehetett a kezdete annak, amikor az úri rendek illő leereszkedéssel megtisztelvén a szolgák főztjét, látták, hogy az jó volna. Hal tömérdek volt abban az időben, azt is főzték paprikásan s lett a neve paprikás hal. S csak a német fordította ezt aztán később halpaprikásra, úgyis szokásában lévén az istenadtának, hogy ebben az országban mindent fölforgasson.
Nem magam találtam ki: a szájhagyomány is így mondja, így mondják öreg halászok, akiknek a családjában öröklődik a mesterség. Így mondja az ipám is, aki hetvenhét éves s az apja halászati nagybérlő volt a harmincas-negyvenes években a Tiszán.
A halásztanyákon sok munkás dolgozott, halászok, halhasítók, sózók, kötözők, emberek, asszonyok, leányok, legények. Részükre egész nap főtt a bográcsokban a hal, az volt a legolcsóbb reggeli, ebéd, vacsora. De – mondja az ipám, kutakodván emlékeiben – ha akár tíz bográcsban főztek is egyszerre, az sohasem volt halpaprikás, hanem mindig csak paprikás hal.”
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.