Az ünnepre mindenki saját hagyományai szerint készül. A múlt század elején még természetes volt, hogy az adventi periódus a ráhangolódás, várakozás ideje. Elődeink még böjtöltek is, ami szintén az áhítatos felkészülés része volt. Ráadásul így a karácsonyi vacsorát is jobban értékelhették.
Napjainkra mindez a múlté, az ünnep sokat veszített vallási tartalmából. Az adventi időszak – mintha máris itt lenne maga az ünnep – sokszor a mértéktelen fogyasztásról, a csábítóan villogó fények és a média generálta beszerzési vágyról szól.
Korunkban talán a legnagyobb kihívás karácsonyként megélni a karácsonyt, tudatos különbséget tenni a várakozás időtartama és az igazi ünnep között. A hagyományos felkészülés jegyében most két tradicionális recepttel szeretnénk hozzájárulni az előkészületekhez.
Szenteste vagy karácsonyi vacsoraként még ma is sok helyen kerül halászlé az ünnepi asztalra. Érdekesség, hogy a napjainkban különlegesnek tartott fogás korábban tipikusan böjti étel volt. A karácsony böjtjének nevezett szentestét az ünnep előestéjének (vigíliájának) tartották, ami alapvetően bevezetni volt hivatott az igazi ünnepet. Így még a böjti szabályok vonatkoztak rá.
Többször is foglalkoztunk már a szegedi és a bajai halászlé közötti különbségekkel. Mivel a szegedi adventhez tiszai halászlé illik, lássuk ennek néhány fortélyát: Az étel alapvetően pontyból készül, de némi apróhal hozzáadásával még ízletesebb lesz. 1,5 kg halra körülbelül 3 fej vöröshagymát, 2 evőkanál friss, házi törött paprikát és ízlés szerint sót, erős paprikát kell számítani. Az apróbb halak, fejek, farkak főzésével és átpasszírozásával készül a sűrű alaplé, melybe a nagyobb halszeletek kerülnek, további főzés céljából.
Tipikus ünnepi étek a töltött káposzta, melyről a közelmúltban szintén megemlékeztünk. Ennek természetesen már semmi köze a böjthöz: A friss hús a tél elején lezajlott disznóvágásokból származott, a káposzta pedig saját savanyítás volt az adott év őszéről, az egyik legfontosabb téli tartalék. 1,5 kg savanyított káposztalevél 0,5 kg hússal, 20 dkg rizzsel és 2 nagy fej vöröshagymával áll arányban. A húst a rizzsel, 1 tojással, a pirított hagymával, illetve sóval, borssal kell összekeverni. A tölteléket a káposztalevelekbe csomagoljuk, és egy nagyméretű edénybe rétegezzük. A szintek közé kerülhet aprókáposzta, egy-egy darab oldalas és liszttel elkevert pirospaprika, hogy a lé besűrítéséről előre gondoskodjunk.
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.