Közelgő programunkat, az október 16-ra, szombatra tervezett I. Röszkei Rózsapaprika Napot már több alkalommal hirdettük. A hagyományteremtő, közösségépítő céllal életre hívott esemény elnevezése az első szegedi paprikamárka, a Pálfy-féle rózsapaprika gazdag múltjára reflektál.
Szeged ipartörténetének sarokköve: A Pálfy család
A rendelkezésükre álló történeti források szerint a Pálfy családnév már a 16. század elején is megtalálható volt Szegeden. Az alsóvárosi Pálfyak – helyzetükből adódóan – iparral és földműveléssel egyaránt foglalkoztak.
Molnár Anita hamarosan megjelenő, A szögedi paprika című könyvében így ír a paprika-brand tudatos alakítóiról: „Az alsóvárosi Pálfy család három generációja szolgálta a várost kovácsműhellyel, vas- és paprikagyárral. Kiváló szakmunkások, az innováció hívei és remek marketingesek voltak. Ők jegyzik az első szegedi gépesített paprikamalmot, termékeikkel kiállításokra jártak, ők az első exportőrök, szabadalmaik védték újításaikat és piacaikat.
Hogy belevágtak a paprikagyártásba, azt mutatja, megsejtették: a paprikának komoly jövője van Szeged életében. Egyik leánytestvérük révén, aki alsóvárosi paprikatermesztő volt, első kézből ismerték a feldolgozás kihívásait, feltehetőleg emiatt kísérleteztek a gépi feldolgozással.”
Az élénkpiros, illatos rózsapaprika
Pálfy János 1874-ben szabadalmat jegyeztetett be „olyan paprika kikészítő őrlő és finomító gépre, amellyel a legszebb színű és legkitűnőbb minőségű paprikaárut lehet előállítani”. A sikerhez valószínűleg nemcsak a gép, hanem a termések gondos, kézi hasítása is hozzájárult, így lett az őrlemény kevésbé csípős.
A rózsapaprika elnevezésről Molnár Anita a továbbiakban így ír: „A… paprikaőrlemény élénkpiros színét az egyik megfigyelő nyíló rózsához hasonlította, innen a neve: rózsapaprika, melyet márkanévként használt a család.
A következő években sikerrel mutatták be a Pálfy-féle rózsapaprikát hazai és nemzetközi kiállításokon, még Kossuth Lajos olaszországi konyhájára is küldtek belőle.
A Pálfy-féle eljárást és a rózsapaprika nevet az 1890-es években sorra másolták az új paprika-feldolgozók: a szabadalom lejárt, az alsóvárosi kikészítők szabadon használhatták fel az eljárást műhelyeikben.”
Az I. Röszkei Rózsapaprika Nap ingyenes tárlatvezetésein sok hasonló érdekesség elhangzik majd. A paprikatörténeti tudnivalókon kívül azonban gyakorlati programokkal is készülünk: Megpróbálunk paprikát hasítani, úgy, mint annak idején a rózsapaprika előállításán fáradozó alsóvárosiak. A gyerekeknek kézműves foglalkozásokat biztosítunk, és természetesen kóstolót is tartunk. Mindenkit szeretettel várunk!
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szerkesztés alatt álló kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Megjelenése decemberben várható! Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: Információkat nyújtanak Szeged és a környék helytörténetéről, néprajzi örökségéről, a bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól. A Múzeum anyagainak bővítéséhez továbbra is kérjük Olvasóink segítségét. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.