1904. augusztus 1-ji születési dátuma tiszteletére Bálint Sándor – néprajzkutató, művészettörténész, „a legszögedibb szögedi” – lesz eheti cikkünk témája. Szereplése már csak azért is aktuális, mert A szögedi paprika című könyv közvetlenül megjelenés előtt áll. Bálint Sándor 1962-es munkája, A szegedi paprika, pedig Molnár Anita könyvének elsődleges forrásai között szerepelt.
Szeged – Bálint Sándor és a paprika hazája
A – hamarosan már hivatalosan is boldog emlékezetű – Bálint Sándor maga is alsóvárosi paprikás családból származott. Édesapját korán elvesztette, paprikakofaként működő édesanyja, Kónya Anna, révén pedig a legközvetlenebb tapasztalatokat szerezhette Szeged paprikás társadalmáról.
Monográfiájában, A szegedi paprikában, így ír a város és a fűszernövény kapcsolatáról: „A messzi idegenből, Amerikából ideplántálódott növény gyökeret vert a szegedi földben, majd a munkás emberi verejték és a szüntelenül elégedetlen, mindig különbre törekvő értelem, szívós akarat, egyedülálló kultúrát fejleszt belőle, amely utolérhetetlen minőségével és színvonalával nemcsak hazánkat, nemcsak Európát, hanem az egész világot, magát az amerikai szülőföldet is meghódítja.”
Bálint Sándor A szögedi paprika lapjain
Hamarosan megjelenő könyvében Molnár Anita a következő szavakkal méltatja a nagy paprikakutató elődöt:
„Művében történetté áll össze a számtalan esemény, helyszín, személyes és családtörténet, ismerősök és ismeretlenek emléke, kutatás és feltételezés. Könyvét Alsóváros népének ajánlotta.
Bálint Sándor emlékét Szegeden utcanév, díj, csoportok, emléktáblák és intézmények nevei, oktatóterem a néprajz tanszéken, néprajzi érem és a Paprikaharang helyét elfoglaló új harang őrzi. Szobrai a Dóm tér Nemzeti Emlékcsarnokában és a Mátyás téren találhatóak. A Havi Boldogasszony-templomban emléktábla jelzi a helyet, ahol imádkozott. Bálint Sándor életműve és hagyatéka Megyei Értéktárunk része, hagyatékát, gazdag könyvtárát és tárgyi gyűjteményét a Móra Ferenc Múzeum őrzi.”
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szerkesztés alatt álló kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Megjelenése augusztusban várható! Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: Információkat nyújtanak Szeged és a környék helytörténetéről, néprajzi örökségéről, a bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól. A Múzeum anyagainak bővítéséhez továbbra is kérjük Olvasóink segítségét. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.