Több cikket is szenteltünk már Bálint Sándornak (írtunk róla például az alsóvárosi búcsú kapcsán), 1904. augusztus 1-ji születési dátuma apropóján most ismét az ő emléke előtt tisztelgünk.
Az etnográfus-művészettörténész a magyar Alföld, közelebbről pedig Szeged európai hírű kutatója volt, feldolgozott témái között a szögedi paprika is szerepelt. A folyamatot, hogy miként vált a paprika a város egyik legfontosabb exportcikkévé a 20. században, nem lehet tanulmányozni „paprikamonográfiája”, A szegedi paprika nélkül.
Ezúttal a könyv egy korábban még nem hangsúlyozott részére koncentrálunk: Idézünk a paprikalexikon tételei közül!
A legszögedibb szögedi
Születési helye, választott kutatási témája és haláláig érezhető dialektusa mind egy-egy kapocs voltak Bálint Sándor és Szeged eltéphetetlen, szoros kapcsolatában. Ő maga így fogalmazott: „Szögeden két abszolút van: Az alsóvárosi templom és a Tisza.”
A szegedi paprika című, 1962-es munkáját Alsóváros népének ajánlotta. A kutató foglalkozott a paprika szó történetével, valamint a fűszer Európába érkezésének körülményeivel. Leírta, hogyan alakult ki a szegedi paprikatermelés, miként vált a tevékenység iparággá, beavatta az olvasót az őrlés technikai hátterébe és szót ejtett a paprikakereskedelemről is.
A szegedi paprika és a „paprikalexikon”
Bálint Sándor könyve megjelenése óta a szegedi paprika vizsgálatának alapvető forrását jelenti. Színes és informatív része az a paprikalexikon, melyben a kutató összegyűjtötte a termelők életmódjához kötődő, gyakori paprikás kifejezéseket. Lássunk néhány példát a szószedetből:
Paprikaváros: Alsóváros népi elnevezése
Paprikafüzér: Zsinegre fűzött és koszorúba kötött hüvelyes paprika
Paprikamolnár: Paprikamónár, molnár, aki paprikaőrléssel foglalkozik
Paprikáskodik: Olyan helyen forgolódik, ahol belepi a paprikapor, összepaprikásodik
Paprikáspálinka: Erős, őrölt paprikával ízesített törkölypálinka, melyet gyomorbántalmak, régebben hideglelés ellen szoktak inni
Paprikaszárma: Töltött paprika
Paprikáz: Paprikát szór ételre, paprikával érintkezésbe jut a bőre, összepaprikáz.
Molnár Anita 2021-es könyve – A szögedi paprika – címét tekintve csak egy hangban különbözik Bálint Sándor munkájától, tartalmában azonban új témákkal is bővült.
Folytatja a legszögedibb szögedi munkáját: Új információkat közöl a szocializmusban, majd a rendszerváltás után történő paprikatermesztésről és vizsgálja Szeged és a fűszernövény mai kapcsolatát. A könyvben leírtak a Röszkei Paprika Múzeum kiállításában elevenednek meg.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.