Alsóvárossal foglalkozó cikkeinkben már többször szó esett a ferencesek jelentőségéről. A kolostorkert múltját és jelentőségét, napjainkig tartó hatását azonban még nem tárgyaltuk ehhez hasonló részletességgel.
Ferencesek Alsóvároson
A történet a ferences rend szegedi felbukkanásával kezdődik, amelyre 1316-ban került sor. Majd a szerzetesek első templomukat 1509-ben szentelték fel, az épület akkor még nem a mai, Mátyás téren látható formájában állt, azóta többször átépítették, rekonstruálták.
A ferences barátok nemcsak a közösség papjai, hanem gyógyítói is voltak. Segítségükre igazán szükség volt, hiszen az orvosi szolgáltatások a 16. században még egyáltalán nem voltak olyan könnyen hozzáférhetőek, mint napjainkban. A régi parasztság számára egyértelmű volt, hogy saját gyógyíttatásáról gondoskodik. Pontosabban azért támaszkodhatott bizonyos specialisták (például füvesasszonyok, bábák, borbélyok és persze a szerzetesek) tudására, de a betegségre – csakúgy, mint minden más felmerülő problémára – maga keresett megoldást.
Kolostorkert és egyéb gyógymódok
És hogy hogyan vált a kolostorkert Alsóváros „gyógyszertárává”, a paprika pedig annak egyik leghatékonyabb csodaszerévé? A paprikát – melyet a Mátyás téri templom felszentelése idején inkább dísznövénynek tartottak – a ferences barátok valószínűleg balkáni vándorlásaikon vehették magukhoz, és ültették el a kolostorkertben. Bálint Sándor, a növény szegedi termesztésének 20. századi kutatója is így vélekedik: „Tudjuk azt is, hogy a szegedi kolostornak valamikor hatalmas kertje volt, amely gyógyító füvekben, egzotikus növényekben, hatalmas fákban egyaránt bővelkedett….Tudjuk, hogy ezekben a századokban különösen a hideglelés (malária) tizedelte népünket, és éppen ennek orvossága, csillapító szere gyanánt tűnik föl a paprika.”
A növény első állomása tehát valószínűleg a kolostorkert volt, onnan terjedhetett el az alsóvárosi gazdák kertjeibe, majd később a környező termőterületekre. Tömeges jelenlétét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy ebben az időszakban nálunk is minden felületet beterít, a szárítónk pedig éjjel-nappal működik.
A paprika gyógyító hatása hamarosan a népi hiedelemvilágnak is részévé vált. Úgy tartották, a paprikapálinka szinte minden nyavalyát eredményesen kikúrál, a lázrohamok ellen pedig 7 paprikamagról kellett inni, mondván, hogy a hideglelés is éppen 77-féle.
Az alsóvárosi templom, a ferences kolostor és kertje ma is a városrész szellemi központja. Különösen ezeken a szép, kora októberi napokon pezseg körülötte az élet. Idén ősszel, pontosabban október 3-án, piknikre várják a résztvevőket a kolostorkertbe. A Finomságok Udvara és a jótékonysági bográcsozás bevételét a Szent Ferenc Szegénykonyha javára fordítják.
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.