Múlt héten a biotermesztés lehetőségeit vettük sorra: A megfelelő terület kiválasztásától, az ajánlott művelési módszereken keresztül egészen a biotermesztés első éveiben előállítható „átállásos” termékig. Lássuk most a folytatást!
Az átállás idején a terület egyharmad részén fűszerpaprika is termeszthető. A termelés biztonsága érdekében célszerű olyan integrátort választani, aki a biofeldolgozásban érdekelt.
A termesztési technológiánál lehet helyrevetett, vagy ültetett megoldást alkalmazni. A helyrevetett módszer kockázata és fizikai ráfordítása nagyobb, mint az ültetetté. Szükséglete hektáronként minimálisan 4 kg, a termeltető által rendelkezésre bocsátott vetőmag. Ezt legkésőbb március 25-ig kell elvetni. A talajelőkészítés és vetésforgó tekintetében a hagyományos módszert kell alkalmazni. Kalászos után hektáronként 40-60 tonna szerves trágya kijuttatását őszi mélyszántással kell beforgatni. A tavaszi talajelőkészítést kombinátorral vagy kismélységű leforgatással kell biztosítani. A talaj 10-12 fokos felmelegedése után a csírázás gyorsan beindul és megjelennek a gyomok is. Kelés előtti gázperzseléssel eredményesen védekezhetünk a gyomok ellen. A csapadék- és hőmennyiség függvényében áprilisban már csak a mechanikai védekezéssel, kapálással, sorolással védjük az állományt.
Biztonságosabb a biotermesztés, ha május 10-e és június 10-e között ültettünk. 70 cm-es sortávolság, 30-35 cm-es tőtávolsággal, 3-4 szálas palántasűrűség. Szükség esetén az ültetőgödörbe helyezett locsoló berendezéssel, vízzel ültetünk. Az ültetést követő 10-12 napon belül csapadék vagy öntözés függvényében az első talajlazítást el kell végeznünk. Öntözéses termelés csak akkor lehet biztonságos, ha megfelelő minőségű öntözővíz áll rendelkezésre. Szikes gödrökben a régen nem cserélt víz az állomány kiegészítéshez vezethet. A csőkutak vize is rejthet bizonyos veszélyt magas nitrát-tartalma miatt. Az öntözéshez folyóvíz, vagy mélyfúrott kútból származó öntözővíz szükséges.
A paprikának tulajdonképpen két élete van. Az első az organikus, ami a szüretig tart, a második az anorganikus, ami a szüretelés után a tárolással, az utóérleléssel kezdődik. Az utóérlelt termék színanyaga akár meg is duplázódhat, ha helyes technológiát alkalmazunk. Itt is figyelembe kell venni elődeink hagyományait. Szikkasztás után a gondos szárítással egészben tároljuk a terméket. Feldolgozás előtt csipedéssel, azaz a bogyó szétroppantásával távolítjuk el a csumát, a toklevelet és a végtermékben teljesen szükségtelen magházat. Elődeink is ilyen módon állították elő a füzéres paprikából a világhírű csemege édesnemes paprikát. Az ily módon előkészített bioterméket a feldolgozó a Biokontroll által ellenőrzött köves őrlősoron őrli. E termék már a biohúskészítmények és receptek alapanyaga.
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.