Ebben az évben sokat foglalkoztunk fenntarthatósági témákkal, a biodiverzitás jelentőségével és a múzeumi kiskertünk változásaival. Folytatva ezt a gondolatmenetet, most a december 5-i talaj nemzetközi napjáról is megemlékezünk. Hiszen a megfelelő termőföld ugyanolyan fontos a sikeres növénytermesztés szempontjából, mint a meleg napsugarak vagy a tiszta víz.
Megújítható energiaforrás. Lehetőség és felelősség
A legtöbben talán hajlamosak lennénk a talajt ugyanolyan megújuló energiaforrásnak tekinteni, mint a nap vagy a szél erejét, a valóság azonban ennél jóval árnyaltabb. A talaj inkább megújítható energiaforrás: Megléte magától értetődő, megfelelő használata azonban rajtunk múlik.
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) közbenjárására 2014 óta kezeljük december 5-ét a talaj hivatalos világnapjaként. Ezen a napon egyre több program és edukációs előadás foglalkozik a termőföld jelentőségével.
Utóbbit mi sem illusztrálhatná jobban, mint hogy a talaj a Földön élő fajok 60%-ának otthona, az emberi élelmiszertermelést pedig 95%-ban biztosítja. Továbbá nemcsak a növények fejlődésének közege, hanem gazdag víz-, szén- és szervesanyagraktár is.
A klímaváltozást azonban ugyanúgy megsínyli, mint a bolygó bármely más érzékeny rendszere. A víz és a szél eróziós ereje a termőföld értékes rétegeit pusztítja el, a túlzott mezőgazdasági igénybevétel – és a gyakran átgondolatlanul történő műtrágya- és vegyszerhasználat – pedig a tápanyagtartalmát veszélyezteti.
A talaj és a paprika igényei
Ha a termőtalaj jelentőségének érzékeltetésére megvizsgáljuk például a fűszerpaprika-termesztést, látni fogjuk, hogy egy kényes növény szempontjából a talaj minősége ugyanolyan fontos faktor, mint például a megfelelő hőmérséklet vagy csapadékmennyiség.
A paprika igényeinek listáján a termőföld szerkezete és kémhatása áll az élen. Az enyhén savas vagy közömbös pH-jú középkötött vályogtalajt kedveli, hiszen ez tavasszal gyorsan felmelegszik.
A megfelelő előkészítési munkák is igen fontosak. A fűszerpaprika termesztése ugyanis – ha a talajművelést is beleszámítjuk – nem tavasszal, hanem ősszel kezdődik. Tarlóhántásra van szükség, hogy a felsőbb réteg porhanyósabbá váljon, majd mélyszántásra is, hogy a növényi maradványok, valamint a szerves- és műtrágyák mélyen a földbe legyenek forgatva. Az őszi művelési munkák a téli csapadék befogadását és raktározását is segítik.
Végül, mivel már többször hangsúlyoztuk, hogy a talaj valójában életközösség, a paprika szempontjából sem mindegy, hogyan osztozik rajta. Nem számíthatnánk jó termésre, ha a paprikát burgonyafélék, dinnye vagy uborka után ültetnénk, mert ezek a paprika betegségeit gazdanövényként terjesztik. Jó elővetemények viszont a gabonafélék, elsősorban a búza. A vetésforgó ügyes használata és a növények igényeinek figyelembevétele lehet a sikeres gazdálkodás kulcsa.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.